Wiceminister klimatu: "Polityka Surowcowa Państwa" jest ważna biorąc pod uwagę transformację energetyczną
- Wchodzimy w fazę transformacji energetycznej i zmieniamy nasz dogmat postrzegania surowca energetycznego jako kluczowego, który zawsze będzie nam towarzyszył przez kolejne pokolenia - powiedział Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2023-05-09, 17:25
- Widzimy teraz, że z obecnej perspektywy surowce kopalne będą powoli, stopniowo, ale jednak schodziły do tzw. lamusa. Do 2050 roku jest przewidziana "Polityka Surowcowa Państwa". Ona przewiduje, że w tej perspektywie będziemy musieli zmienić nasze priorytety surowcowe na inne. Na te surowce, które będą konieczne do przeprowadzenia naszej transformacji energetycznej - dodał Piotr Dziadzio.
Jak przypomniał gość audycji wiele istotnych kwestii będzie poruszanych podczas konferencji "Rola Polityki Surowcowej Państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski", która odbędzie się 17 maja 2023 r.
Podczas dyskusji zostaną poruszone kluczowe zagadnienia związane z dostępem do surowców mineralnych i ich zagospodarowaniem, ochroną złóż kopalin, współpracą międzynarodową w zakresie zabezpieczenia dostępu do surowców oraz gospodarką o obiegu zamkniętym. Przedstawione zostaną także zadania realizowane przez państwową służbę geologiczną oraz prawne aspekty realizacji PSP2050.
W debatach udział wezmą przedstawiciele Rządu RP oraz kluczowi eksperci branżowi, w tym geolodzy, prawnicy, naukowcy, przedstawiciele firm związanych z wydobyciem i przeróbką surowców mineralnych.
REKLAMA
Rada Ministrów pod koniec kwietnia przyjęła projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest większa ochrona złóż surowców w Polsce.
Jednym z najważniejszych rozwiązań, jakie reguluje projekt, jest wprowadzenie definicji "złoża strategicznego", które ze względu na swoje znaczenie dla gospodarki lub bezpieczeństwa kraju podlegać będzie szczególnej ochronie prawnej.
Większa skuteczność w ujawnianiu złóż kopalnych
Nowe przepisy uregulują proces uznawania złoża za strategiczne - na podstawie decyzji ministra klimatu i środowiska. Minister będzie jednocześnie prowadził w Biuletynie Informacji Publicznej wykaz złóż strategicznych. Projekt wprowadza też instrumenty mające zapewnić większą skuteczność jeśli chodzi o ujawnianie złóż kopalin w dokumentach planistycznych.
Nowelizacja ma też wprowadzić instrumenty związane z realizacją transformacji energetyczno-klimatycznej kraju. Chodzi o dopuszczenie - w szerszym niż obecnie zakresie - prowadzenia podziemnego składowania dwutlenku węgla (CCS). Nowe przepisy pozwolą ponadto na podziemne, bezzbiornikowe magazynowanie substancji do magazynowania wodoru.
REKLAMA
Realizacja założeń Polityki powinna przynieść także obniżenie ryzyka inwestycyjnego w działalności geologiczno-górniczej, rozwój szeroko rozumianej branży geologiczno-górniczej, wzrost bezpieczeństwa surowcowego, w tym energetycznego oraz korzyści gospodarcze i społeczne z tego płynące, minimalizację ilości wytwarzanych odpadów oraz maksymalizację odzysku surowców ze źródeł wtórnych, zapewnienie dostępu do udokumentowanych złóż kopalin poprzez ich właściwą ochronę przed zabudową, oraz zintegrowanie działań wszystkich podmiotów, które realizują działania dotyczące zabezpieczenia dostępu do surowców.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/mk
REKLAMA