Większe wpływy dla rolników. Resort pracuje nad tzw. ustawą hiszpańską
W resorcie rolnictwa trwają prace nad tzw. ustawą hiszpańską, która gwarantuje producentom rolnym, że ich płody rolne nie zostaną kupione poniżej kosztów produkcji - wynika z sobotniej wypowiedzi ministra rolnictwa Roberta Telusa
2023-05-13, 22:10
- Musimy zrobić – i pani minister Gembicka (wiceminister rolnictwa Anna Gembicka - red.) już nad tym pracuje – ustawę hiszpańską. To jest jedyny kraj, który ma ustawę, która gwarantuje, że kupujący nie może kupić od rolnika poniżej kosztów wytworzenia. Byłem w Hiszpanii, rozmawiałem z ministrem rolnictwa i będziemy próbowali zrobić taką ustawę i wprowadzić w życie, żeby zabezpieczyć opłacalność – powiedział w Warszawie podczas konwencji programowej PiS minister rolnictwa Robert Telus.
Hiszpański wzorzec
W grudniu 2021 roku w Hiszpanii weszły w życie przepisy regulujące m.in. handel owocami i warzywami oraz relacje na linii producent-dystrybutor. Jedną z zasad jest to, że nabywca nie może kupić od rolnika płodów rolnych poniżej kosztów ich wyprodukowania.
Takie rozwiązanie ma dać producentom lepszą pozycję negocjacyjną i zapewnić im większe dochody.
REKLAMA
Posłuchaj
Programy hodowlane
Szef resortu rolnictwa zwrócił też uwagę na konieczność tworzenia programów hodowli.
- Bardzo ważne są programy hodowlane. Mamy w Polsce bardzo dobrze działający program hodowli bydła, dobrze rozwinięta jest hodowla drobiu. Program hodowli tuczników musimy wypracować, musimy go zmodernizować z uwzględnieniem ASF. Musimy mieć także program owocowo-warzywny, to bardzo ważne dziedzina – stwierdził Telus.
Transfer wiedzy
Wskazał także, że bardzo ważne jest działanie ośrodków doradztwa rolniczego, które na początku rządów Zjednoczonej Prawicy zostały przejęte przez administrację rządową od marszałków województw.
REKLAMA
- Tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia, chodzi o udrożnienie drogi nauka – doradztwo – rolnik. Chodzi o to, aby wiedzę powstałą na uczelniach i w naszych instytutach ośrodki doradztwa brały i zanosiły do rolnika – powiedział minister.
KRUS będzie istniał
Minister odniósł się także do kwestii ubezpieczenia społecznego rolników, czyli do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- Jest wielu polityków w Sejmie, którzy mówią, że KRUS trzeba zlikwidować. Chcę powiedzieć, że dopóki będziemy rządzić, na to nie pozwolimy. Pan premier niejednokrotnie mówił, że dokąd będziemy sprawować władze, to KRUS będzie istniał i będziemy w tym systemie funkcjonować – powiedział Robert Telus.
Dyktat koncernów
Szef MRiRW zwrócił również uwagę na wyzwanie związane z przetwórstwem.
REKLAMA
- My tracimy jako polskie rolnictwo, że nie mamy naszego polskiego przetwórstwa, że nie mamy rozdrobionego przetwórstwa - podkreślił minister zastrzegając jednocześnie, iż nie mówi o państwowym przetwórstwie.
Zdaniem Telusa problemem jest to, że rolnicy nie decydują o cenie produktów.
- O cenie decyduje ten, który odbiera, najczęściej jest to koncern - dodał.
- Minimum formalności przy budowie silosów przez rolników. Ustawa z poparciem senackich komisji
- Dopłata do nawozów. Duża kwota na pomoc dla rolników. Minister Telus podał szczegóły
IAR/PAP/fc
REKLAMA