Sankcje UE na Białoruś. Szef MSZ Litwy: konieczne jest ich szybkie nałożenie

Minister spraw zagranicznych Litwy negatywnie ocenił przedłużające się negocjacje w sprawie sankcji wobec Białorusi. Gabrielius Landsbergis jako niedopuszczalne ocenił łączenie przez niektóre kraje nowego pakietu restrykcji wobec reżimu w Mińsku z łagodzeniem sankcji wcześniej nałożonych. Szef litewskiego MSZ mówił o tym przed rozpoczęciem narady ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Brukseli.

2023-05-22, 11:29

Sankcje UE na Białoruś. Szef MSZ Litwy: konieczne jest ich szybkie nałożenie
Gabrielius Landsbergis . Foto: Forum/Reuters/JOHANNA GERON

Projekt sankcji wobec Białorusi Komisja Europejska zaproponowała w styczniu, ale do tej pory nie został on zatwierdzony, ponieważ grupa krajów na czele z Portugalią zażądała usunięcia z wcześniejszych restrykcji blokady nałożonej na eksport białoruskiej soli potasowej i tym samym na firmy z sektora nawozów sztucznych.

"Będę prosił o rozłączenie tych dwóch rzeczy"

- Będę prosił o rozłączenie tych dwóch rzeczy, by iść naprzód z białoruskim pakietem jeśli poważnie wspieramy białoruską opozycję i politycznych więźniów nie poprzez wpisy na Twitterze, ale poprzez polityczne działania. Zaproponowaliśmy pakiet sankcji o wartości 200 milionów euro, a pakiet z wyłączeniami jest wart 8 miliardów euro - powiedział minister spraw zagranicznych Litwy. Gabrielius Landsbergis podkreślał, że szybkie nałożenie nowych sankcji na reżim w Mińsku jest konieczne, bo Rosja wykorzystuje Białoruś do obchodzenia unijnych restrykcji.

Posłuchaj

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis o sankcjach na Białoruś (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Oprócz Litwy przeciwko łagodzeniu wcześniejszych sankcji jest także Polska. Te państwa odrzucają argumenty, że restrykcje są zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Polska i Litwa odpowiadają, że to rosyjska propaganda, bo nie ma obecnie problemów na rynku z nawozami i że zamiast z Białorusi można je sprowadzać na przykład z Kanady.

Czytaj więcej:

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej