Szwedzkie samoloty wczesnego ostrzegania dla Polski. Szef MON: prowadzimy bardzo zaawansowane negocjacje
Wicepremier minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyjawił, że Polska prowadzi bardzo zaawansowane negocjacje w celu uzyskania samolotów wczesnego ostrzegania ze Szwecji. Szef MON powiedział o tym po spotkaniu Grupy Północnej w Legionowie, podczas którego szczególnie ważne rozmowy prowadził ze szwedzkim ministrem obrony Palem Jonsonem.
2023-05-22, 17:27
Grupa Północna to zainicjowany przez Wielką Brytanię format zrzeszający państwa Europy Północnej będące członkami NATO lub Unii Europejskiej - Wielką Brytanię, państwa nordyckie (Szwecję, Norwegię, Danię, Finlandię i Islandię), państwa bałtyckie (Litwę, Łotwę i Estonię), a także Holandię, Niemcy i Polskę.
Szczegółowe negocjacje
W oświadczeniu dla mediów Błaszczak poinformował, że miał okazję do dwustronnego spotkania z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem.
- Chciałem powiedzieć, po raz pierwszy publicznie, że jesteśmy bardzo zaawansowani, jeżeli chodzi o pozyskanie ze Szwecji samolotów wczesnego ostrzegania. Prowadzimy już szczegółowe negocjacje, mam nadzieję, że w krótkim czasie zakończą się one powodzeniem - podkreślił Błaszczak.
Samoloty wczesnego ostrzegania produkuje w Szwecji firma Saab; w ubiegłym roku szwedzkie siły zbrojne zamówiły od Saaba dwie tego typu maszyny GlobalEye. Obecnie Szwedzi używają starszych samolotów Saab 340 AEW&C.
REKLAMA
Szukamy wspólnych rozwiązań
Błaszczak zwrócił uwagę, że współpraca polsko-szwedzka jest ważna, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
- Jesteśmy sąsiadami przez Bałtyk, podobnie postrzegamy zagrożenia, które płyną ze strony rosyjskiej, szukamy wspólnych rozwiązań, by zapewnić bezpieczeństwo - zaznaczył szef MON.
Posłuchaj
Dobre rozmowy
Komentując przebieg spotkania Grupy Północnej, Mariusz Błaszczak ocenił, że rozmowy prowadzone w formacie ministrów obrony państw były dobre.
REKLAMA
- Bardzo wymierne rozmowy dotyczące przygotowań do szczytu NATO w Wilnie. (...) Sądzę, że bardzo dobre perspektywy dotyczące wzmocnienia Polski i wzmocnienia całego Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił.
Posłuchaj
- Rozmawialiśmy także, już w szerszym formacie Grupy Północnej, na temat naszego zaangażowania we wzmacnianie militarne. Mówiłem o tym, jak przebiega proces wyposażania wojska polskiego w nowoczesną broń - relacjonował szef MON.
Wskazał, że dzięki współpracy z Wielką Brytanią Polska buduje obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową krótkiego zasięgu. Poinformował jednocześnie, że podczas spotkania rozmawiano także na temat dalszej współpracy w dziedzinie rozbudowy i wzmacniania odporności Polski i całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.
REKLAMA
Posłuchaj
Symboliczne miejsce
Szef MON podkreślił również, że znaczenie symboliczne ma miejsce, w którym odbyło się spotkanie.
- Obradowaliśmy w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To najmłodsze dowództwo w Wojsku Polskim, które już zasłynęło osiągnięciami - mówił minister.
- Rozmawialiśmy na temat służby żołnierzy w ochronie cyberprzestrzeni, na temat wszystkich zadań, które stoją przed nami, i współpracy w dziedzinie obrony cyberprzestrzeni. Wszyscy podkreślali, że dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni tu w Legionowie należy do najnowocześniejszych i że ma swoje namacalne, wymierne osiągnięcia - powiedział szef MON.
REKLAMA
We wtorek w Brukseli minister Mariusz Błaszczak spotka się z ministrami obrony państw członkowskich Unii Europejskiej.
- "Cyberwojna przeciwko Polsce trwa". Stanisław Żaryn ostrzega przed dezinformacją Kremla
- Myśliwce F-16 dla Ukrainy. Szef MSZ Holandii: wkrótce rozpoczniemy szkolenie ukraińskich pilotów
IAR/PAP/fc
REKLAMA