more_horiz
Wiadomości

Myśliwce F-16 dla Ukrainy. Szef MSZ Holandii: wkrótce rozpoczniemy szkolenie ukraińskich pilotów

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 16:14
Minister spraw zagranicznych Holandii zapowiedział, że wkrótce jego kraj rozpocznie szkolenia ukraińskich pilotów na amerykańskich myśliwcach F-16. Wopke Hoekstra mówił o tym w Brukseli, przy okazji spotkania szefów dyplomacji unijnych krajów - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Myśliwce F-16 dla Ukrainy. Szef MSZ Holandii: wkrótce rozpoczniemy szkolenie ukraińskich pilotów
Myśliwce F-16 dla Ukrainy. Szef MSZ Holandii: wkrótce rozpoczniemy szkolenie ukraińskich pilotówFoto: Logtnest / Shutterstock

Podczas zakończonego w weekend szczytu w G7 w Hiroszimie Stany Zjednoczone zgodziły się na szkolenie ukraińskich pilotów. Powstała też wspólna koalicja F-16 zainicjowana przez Wielką Brytanię i Holandię, do której dołączyły między innymi Belgia i Dania.

- Powinniśmy rozpocząć szkolenia wcześniej niż później, ale nie będę mówił o szczegółach, bo to nie pomaga - powiedział holenderski minister.

"Pierwszy krok, który trzeba było zrobić"

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że w niektórych krajach te szkolenia już się rozpoczęły. - To pierwszy krok, który trzeba było zrobić. I mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli dostarczyć Ukrainie także tego rodzaju broń - dodał Borrell.

Holandia już zapowiedziała nie tylko chęć szkolenia ukraińskich pilotów z obsługi F-16, ale też przekazania myśliwców Ukrainie. Jednak nie wszystkie kraje są na to gotowe. Belgia na przykład chce szkolić, ale - jak informuje - nie ma wystarczającej liczby myśliwców w swoich zasobach, by móc przekazać je Ukrainie.


Posłuchaj
00:58 12369040_1.mp3 Szef MSZ Holandii w Brukseli: wkrótce rozpoczniemy szkolenie ukraińskich pilotów na F-16. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: poseł PiS Marcin Porzucek w Programie 1 Polskiego Radia o myśliwcach F-16 dla Ukrainy

IAR/Beata Płomecka/łl

Zobacz także

Zobacz także