more_horiz
Wiadomości

"Nie będą wykorzystywane do ataków na terenach Rosji". Joe Biden o F-16 dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 14:08
Agencja Reutera poinformowała, że prezydent USA Joe Biden, uczestniczący w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii, oświadczył w niedzielę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił go, iż Kijów nie będzie wykorzystywać samolotów F-16 do atakowania terytorium Rosji.
Prezydent USA: prezydent Ukrainy zapewnił, że F-16 nie będą wykorzystywane do ataków na terytorium Rosji
Prezydent USA: prezydent Ukrainy zapewnił, że F-16 nie będą wykorzystywane do ataków na terytorium RosjiFoto: Shutterstock.com/Albert Beukhof

Zełenski podczas konferencji prasowej w Hiroszimie w Japonii wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma F-16 od zachodnich partnerów - poinformował Reuters.

Prezydent Biden podkreślił, że Zełenski zapewnił USA, iż F-16 nie będą wykorzystywane przez Kijów do ataków na cele w Rosji. Samoloty będą mogły być jednak użyte wobec rosyjskich wojsk na Ukrainie - dodał.

Szkolenia ukraińskich pilotów

Wcześniej tego dnia premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 rozpoczną się w miesiącach letnich.

W piątek agencja AP powiadomiła, że prezydent USA poparł podczas nieoficjalnych rozmów na marginesie szczytu G7 inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów F-16. Jak dodano, treningi, które rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w Europie.

Biden miał też oznajmić w rozmowach z przywódcami pozostałych krajów G7, że szczegółowe decyzje w sprawie ewentualnego przekazania F-16 Ukrainie (kiedy to się odbędzie, ile samolotów zostanie udostępnionych i kto konkretnie je dostarczy) zapadną również w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będą już trwały szkolenia pilotów.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także