Kary TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Szynkowski vel Sęk: mamy nadzieję, że przestaną być naliczane w czerwcu

- Na początku czerwca jest zaplanowane wydanie wyroku w tej sprawie, w której naliczane są kary - mówił minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

2023-05-25, 14:11

Kary TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Szynkowski vel Sęk: mamy nadzieję, że przestaną być naliczane w czerwcu
Minister ds. UE: mamy nadzieję, że kary TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN przestaną być naliczane w czerwcu. Foto: Tymon Markowski / MSZ / gov.pl

Szynkowski vel Sęk został zapytany w Sejmie przez dziennikarzy o kary za nieprzestrzeganie wyroku TSUE ws. byłej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - To jest sprawa znana, zaległa, to są decyzje stare dotyczące poprzednich okresów - mówił.

- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kilka tygodni temu obniżył karę, uwzględniając polskie argumenty. To pokazuje, że niełatwy dialog z instytucjami europejskimi on ma sens, przynosi pewne rezultaty - podkreślił minister. - Na początku czerwca jest zaplanowane wydanie wyroku w tej sprawie, w której naliczane są kary, i mamy nadzieję, że to będzie ten moment, kiedy kary przestaną być naliczane - dodał.

Kary TSUE nałożone na Polskę

W 2021 roku KE wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, mającą na celu stwierdzenie, że określone zmiany w organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce naruszają prawo unijne.

W końcu października 2021 r. TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów. Taki środek tymczasowy nałożył na Polskę TSUE w lipcu 2021 r. W listopadzie 2022 r. polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar, uzasadniając go m.in. likwidacją Izby Dyscyplinarnej. KE nadal naliczała jednak kary.

REKLAMA

W marcu 2023 roku Polska wystąpiła do TSUE z wnioskiem o uchylenie lub o zmianę postanowienia o nałożeniu na nią okresowej kary pieniężnej. Na poparcie tego wniosku Polska podniosła, że w konsekwencji zmian w prawie zastosowała się w pełni do zobowiązań ciążących na niej na mocy środków tymczasowych nałożonych przez TSUE.

Trybunał Sprawiedliwości UE, biorąc pod uwagę działania podjęte przez Polskę, w tym zniesienie Izby Dyscyplinarnej SN, zdecydował o obniżeniu kwoty kary z miliona do 500 tys. euro dziennie.

Zobacz. Rozmowa z Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, ministrem ds. UE

Czytaj więcej:

REKLAMA

PAP/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej