Program Mieszkanie Plus. Minister Buda wyjaśnia kwestię własności lokali
- Będą atrakcyjniejsze warunki dojścia do własności mieszkania dla osób, które zdecydowały się na tę drogę wcześniej w ramach Programu Mieszkanie Plus - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
2023-05-26, 09:07
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany był w czwartek w TVP Info, co będzie z lokatorami, którzy zdecydowali się na dojście do własności w ramach Programu Mieszkanie Plus, a teraz rząd przedstawił atrakcyjniejszą ofertę.
- Nie możemy ich pominąć. Nawet, jeśli mieli pewną ofertę przedstawioną i już byli w tym programie dojścia do własności, to zaproponujemy im nowe warunki, które będą atrakcyjniejsze, które wynikają z tego rozwiązania, które zaproponowaliśmy dzisiaj - odpowiedział Buda.
Trudna sytuacja na rynku mieszkaniowym
Odnosząc się do nieprawidłowości w działalności deweloperów stwierdził, że gdybyśmy na rynku mieli jeden milion więcej mieszkań, sytuacja byłaby bardzo konkurencyjna.
- Wtedy klient wybiera, klient ma pewne prawa, negocjacyjnie jest dużo silniejszy. Jeżeli dzisiaj wszystkie mieszkania się sprzedają, jeżeli cały czas tych mieszkań brakuje, to ten, który sprzedaje ma pozycję dominującą - ocenił minister.
REKLAMA
Dodał, że musi jeszcze minąć klika lat "żebyśmy je dobudowali".
- Rekord osiągnęliśmy w 2022 r. - 238 tys. mieszkań. Chcielibyśmy tak kilka lat wytrwać w poziomie powyżej 200 tys. To nam da milion mieszkań, które spowodują, że ta luka mieszkaniowa zostanie zasypana i rynek się ustabilizuje - wskazał Buda.
Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili w czwartek nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.
REKLAMA
Dwie ścieżki dojścia do własności
Szef MRiT poinformował, że oferta będzie kierowana do ok. 2800 lokatorów, którym deklarowana była opcja dojścia do własności. - Będą dwie ścieżki - będzie możliwość zakupu tego mieszkania na zasadach kredytu 2 proc. PFR Nieruchomości wystawi na sprzedaż dla najemcy mieszkanie, a my umożliwimy mu sięgnięcie po bezpieczny kredyt 2 proc. - zapowiedział minister.
Przekazał, że druga formuła zakłada możliwość dojścia do własności, jednak - jak zaznaczył - na innych, atrakcyjniejszych zasadach.
- To znaczy, że formułę kosztu pieniądza i finansowania kredytu 2 proc. zaszyjemy w tym rozwiązaniu dojścia do własności. Czyli koszt dla lokatora, jeśli chodzi o dojście do własności, będzie porównywalny z kosztem pieniądza w kredycie 2 proc. - podkreślił Buda.
Wyjaśnił, że w opcji dojścia do własności będzie dopłata do najmu ze strony państwa. - Średnia dopłata przez 25 lat będzie wynosić ok. 550 zł miesięcznie - powiedział.
REKLAMA
Jakie koszty dla budżetu?
Dodał, że koszt dla budżetu państwa w perspektywie 10 lat jest szacowany na 500 mln zł.
- Wejście w życie tych rozwiązań jest uzależnione od procesu legislacyjnego. Przygotowujemy przepisy w tym zakresie. Jesteśmy (...) w połowie drogi. (...) Chcielibyśmy uchwalić tę ustawę jeszcze w tej kadencji - podkreślił Buda.
Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany 12 października 2016 r. jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Miał na celu budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z wykorzystaniem gruntów publicznych. W ramach mieszkania Plus można się było ubiegać o wynajem mieszkania z dojściem do własności. Według deklaracji premiera z 2018 r. w 2019 roku miało być w budowie 100 tys. mieszkań z tego programu.
W połowie maja br. minister Buda poinformował, że program Mieszkanie Plus zostanie zamknięty, a wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach.
REKLAMA
W czwartek wiceminister rozwoju Piotr Uściński wyjaśnił w Sejmie, że nie będzie dalej rozwijana tzw. rynkowa część Mieszkania Plus, za którą odpowiada PFR Nieruchomości, natomiast część społeczna programu, czyli mieszkania komunalne i społeczne ze wsparciem państwa będzie kontynuowana.
Poinformował, że w zakresie rynkowym, czyli tego, co robi PFR Nieruchomości, wybudowano prawie 3,5 tys. mieszkań, a w budowie pozostaje ponad 1,5 tys. mieszkań, natomiast w zakresie komponentu społecznego powstało ponad 10 tys. mieszkań komunalnych, które już zostały oddane do użytku, w budowie pozostaje prawie drugie tyle. W ramach mieszkań społecznych, czyli budowanych przez SIMy (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe) i TBSy jest prawie 30 tys. lokali wybudowanych i w budowie, co daje łącznie ponad 50 tys. mieszkań wybudowanych i w budowie - oznajmił Uściński. - Ten komponent społeczny będzie dalej kontynuowany i rozwijany - zapewnił.
- Zmiany w programie Mieszkanie Plus. Część społeczna będzie kontynuowana
- Program mieszkaniowy. Premier Morawiecki wskazał, kiedy rząd zaprezentuje dodatkowe rozwiązania
- Fundusz Mieszkań dla Rozwoju. Zrealizowana zostanie budowa 15 tysięcy lokali
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA