Usyk - Dubois. To już pewne, wielki boks w Polsce. Walka o mistrzostwo wagi ciężkiej odbędzie się we Wrocławiu

2023-05-26, 10:33

Usyk - Dubois. To już pewne, wielki boks w Polsce. Walka o mistrzostwo wagi ciężkiej odbędzie się we Wrocławiu
Ołeksandr Usyk będzie bronił mistrzowskich pasów w Polsce . Foto: PAP/EPA/ ALI HAMED KHAMAJ

12 sierpnia we Wrocławiu ma odbyć się walka bokserska o mistrzostwo świata wagi ciężkiej trzech z czterech największych federacji. O pasy WBA, WBO oraz IBF powalczą niepokonany mistrz Ukrainiec Ołeksandr Usyk (20-0, 13 KO) oraz Brytyjczyk Daniel Dubois (19-1, 18 KO), który był obowiązkowym pretendentem do walki o pas WBA.

Aleksander Krassjuk, promotor ukraińskiego boksera, poinformował w mediach społecznościowych, że jego obóz wygrał przetarg na organizację mistrzowskiej walki.

Oznacza to, że walka o pasy trzech wielkich federacji bokserskich odbędzie się 12 sierpnia we Wrocławiu. Taką lokalizację zaproponował Krassjuk.

Ukraińcy przy organizacji gali mają współpracować z czołowym polskim promotorem Andrzejem Wasilewskim. Według nieoficjalnych informacji, obóz Usyka zaproponował osiem milionów dolarów za prawo do organizacji pojedynku.

Ołeksandr Usyk mistrzem trzech federacji

Ołeksandr Usyk, który wygrał wszystkie 20 swoich zawodowych walk, to jedna z największych gwiazd współczesnego boksu. Jako amator zdobył mistrzostwo olimpijskie, a we wrześniu 2016 roku po raz pierwszy został zawodowym mistrzem świata. Co ciekawe, stało się to na polskiej ziemi. Wówczas Ukrainiec w Ergo Arenie w Gdańsku odebrał pas mistrza federacji WBO w wadze junior ciężkiej Krzysztofowi Głowackiemu.

W kolejnych latach, gdy stało się jasne, iż w swojej kategorii Usyk nie ma godnych siebie rywali, pięściarz przeszedł do wagi ciężkiej. Bardzo szybko Ołeksandr Usyk stał się mistrzem "królewskiej" kategorii. We wrześniu 2021 roku pokonał na punkty Brytyjczyka Anthony'ego Joshuę, zdobywając w Londynie pasy federacji WBA, WBO i IBF.

Niemal rok później, w saudyjskiej Dżuddzie, ponownie okazał się lepszy od Joshuy i zachował pasy. W kolejnych miesiącach dużo mówiono o jego unifikacyjnym pojedynku z mistrzem federacji WBC Tysonem Fury'm, jednak ostatecznie Ukrainiec i Brytyjczyk nie doszli do porozumienia.

Usyk - Dubois jak Kliczko - Adamek

Zamiast walki o cztery pasy, Usyka czeka więc starcie z kolejnym bokserem z Wysp Brytyjskich. Daniel Dubois jest obowiązkowym pretendentem federacji WBA. 25-latek legitymuje się rekordem 19-1, a jedynej porażki doznał w 2020 roku, gdy uległ swojemu rodakowi Joe Joyce'owi.

Walka Usyk - Dubois będzie drugim w historii pojedynkiem o mistrzostwo świata wagi ciężkiej, który odbędzie się w naszym kraju. We wrześniu 2011 roku, również we Wrocławiu, Tomasz Adamek uległ przez nokaut Ukraińcowi Witalijowi Kliczko w walce o pas federacji WBC.

Czytaj także:

/empe

Polecane

Wróć do strony głównej