Polityka klimatyczna Orlenu. Cel: neutralność emisyjna do 2050 r.
Grupa Orlen przedstawiła główne cele i założenia polityki klimatycznej koncernu. W dokumencie wskazano, że motywem przewodnim zaktualizowanej strategii Grupy Orlen do 2030 r. jest transformacja energetyczna.
2023-06-01, 17:43
Publikując założenia polityki klimatycznej, PKN Orlen podkreślił, że dokument "w kompleksowy sposób pokazuje podejście Grupy Orlen do zarządzania kwestiami klimatycznymi oraz systematyzuje dotychczasowe działania w tym obszarze". Jak wyjaśniono, "skład miksu energetycznego Grupy Orlen do 2030 r., wkład magazynowania CO2 w redukcję emisji czy konkretne sposoby zapobiegania i minimalizacji ryzyk klimatycznych, to tylko niektóre elementy opublikowanej przez koncern polityki klimatycznej".
Polityka klimatyczna Grupy Orlen
"Strategia Grupy Orlen wpisuje się w globalne trendy dotyczące rosnącej roli energetyki odnawialnej i produkcji zaawansowanych petrochemikaliów. Naszym celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. Drogę do jego osiągnięcia określamy w strategii oraz Polityce klimatycznej Grupy Orlen" - zaznaczył koncern we wstępie ogłoszonego dokumentu. Wskazano w nim m.in., że "transformacja energetyczna jest motywem przewodnim zaktualizowanej strategii Grupy Orlen do 2030 r."
Polityka klimatyczna Grupy Orlen - jak podkreślono w dokumencie - zakłada "rozwijanie działalności gospodarczej, która prowadzi do realizacji celu środowiskowego polegającego na łagodzeniu zmian klimatu". Według tych założeń, Grupa Orlen zmierza np. do wytwarzania, przechowywania, dystrybuowania i wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych, w tym poprzez wykorzystywanie innowacyjnych technologii, jak również do zwiększenia wykorzystania bezpiecznych dla środowiska technologii wychwytywania i utylizacji CO2(CCU) oraz wychwytywania i składowania CO2 (CCS), które zapewniają redukcję netto emisji gazów cieplarnianych.
Wiarygodny partner
- Orlen jest liderem transformacji energetycznej w Polsce, wyznaczamy standardy tego procesu. Jednym z nich jest opublikowana właśnie Polityka klimatyczna Grupy Orlen, która uszczegóławia nasze działania na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. Ten cel zadeklarowaliśmy już trzy lata temu, jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny w Europie Środkowej - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.
- Przyjęcie polityki klimatycznej jest dla naszych inwestorów potwierdzeniem, że jesteśmy wiarygodnym partnerem, który konsekwentnie realizuje zamierzone cele, nie tylko zapewniając bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej, ale równocześnie dbając o środowisko i alternatywne źródła energii - dodał Obajtek.
Aktualizacja strategii
PKN Orlen przypomniał, że w 2021 r. zarząd tej spółki przyjął "Strategię zrównoważonego rozwoju Grupy Orlen na lata 2021-2023", w której zobowiązał się do opracowania polityki klimatycznej. Koncern zwrócił też uwagę, że w lutym tego roku zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r. planując w tej perspektywie zmniejszyć o 25 proc. emisje CO2e w segmencie wydobycia, rafinerii i petrochemii, o 40 proc. CO2e/MWh ograniczyć intensywność emisji w segmencie energetyki i o 15 proc. zredukować emisje pochodzące ze sprzedanych produktów energetycznych NCI - net carbon intensity.
Koncern wyjaśnił, że Polityka klimatyczna Grupy Orlen definiuje konkretne działania koncernu w drodze do neutralności emisyjnej, uszczegóławia też realizację celów dekarbonizacyjnych oraz opisuje, jak w koncernie zorganizowano nadzór nad kwestiami klimatycznymi.
REKLAMA
- Biogaz i biometan istotnym elementem strategii Orlen 2030. Koncern zapowiada ogromne inwestycje
- Kolejne inwestycje w farmy wiatrowe na Bałtyku? Orlen Neptun utworzył na Litwie swój oddział
"Ważnym elementem tego dokumentu jest analiza ryzyk i szans klimatycznych. Omówiono w nim ryzyka fizyczne, np. rosnącą temperaturę i ekstremalne warunki pogodowe, które materializują się w związku ze zmianami klimatu, a także ryzyka transformacyjne, czyli zmiany organizacyjne i biznesowe, które należy uwzględnić, aby koncern mógł rozwijać się i utrzymać konkurencyjność po 2030 r." - wskazał PKN Orlen.
Jak wspomniano, w publikacji przeanalizowano również szanse związane z nisko- i zeroemisyjną energetyką oraz zrównoważoną mobilnością.
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA
REKLAMA