Priorytety polskiej prezydencji w UE. Projekt ustawy trafi do Sejmu

Prezydent Andrzej Duda złoży w Sejmie projekt ustawy, który ma określić ramy współpracy polskich władz - prezydenta, rządu i parlamentu - w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady Unii Europejskiej w 2025 roku.

2023-06-07, 06:45

Priorytety polskiej prezydencji w UE. Projekt ustawy trafi do Sejmu
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że projekt ustawy ws. polskiej prezydencji w UE trafi do Sejmu. Foto: Przemysław Keler/KPRP/ Twitter/@PrezydentPL

Prezydent w orędziu wygłoszonym z okazji rocznicy referendum na temat wstąpienia Polski do UE podkreślał, że bliska współpraca polskich władz jest konieczna, by zrealizować ambitne cele polskiej prezydencji we Wspólnocie.

- Chciałbym, żeby ta inicjatywa udowodniła, że w sprawach najważniejszych dla Polski, cała klasa polityczna może ze sobą zgodnie współpracować. To ważny sprawdzian wszystkich sił politycznych, które z nich chcą współpracy na rzecz realizacji naszych celów w Unii Europejskiej - mówił prezydent.

Andrzej Duda zaapelował. by ustawa została przyjęta niezwłocznie . - Jestem przekonany, że tylko przez współpracę i współdziałanie możemy dobrze wykorzystać wyjątkową szansę, jaką daje nam unijna prezydencja. A dzięki temu skutecznie zadbać o realizację interesów Polski na arenie międzynarodowej - dodał.

Wyzwania polskiej prezydencji

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że musimy być doskonale przygotowani do polskiej prezydencji w Unii
Prezydent podkreślił też, że Europa przeżywa trudny czas i mierzy się z konsekwencjami brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę, a to stawia przed nami nowe wyzwania, którym sprostać można dzięki współpracy i perspektywicznemu myśleniu.

REKLAMA

- Dlatego 1 maja, w rocznice naszego wejścia do Unii Europejskiej przedstawiłem wraz z premierem Mateuszem Morawieckim trzy cele naszej prezydencji. Pierwszym jest pogłębienie współpracy transatlantyckiej: wzmocnienie relacji pomiędzy Unią europejską a Stanami Zjednoczonymi, drugim - rozszerzenie wspólnoty europejskiej o Ukrainę, Mołdawię i Bałkany Zachodnie, a w przyszłości także o inne kraje. Trzecim celem będzie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy - mówił prezydent.

- To zadania ambitne - ocenił prezydent. Andrzej Duda dodał, że żeby je zrealizować potrzebna jest bliska współpraca pomiędzy prezydentem, rządem oraz Sejmem i Senatem.

Polska będzie sprawować prezydencję w Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku wspólnie z Danią i Cyprem.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] "Dziwaczny pomysł, nie na czasie". Bogdan Rzońca o powrocie do relokacji imigrantów

IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej