Gospodarka zamiast ideologii. Premier Morawiecki apeluje do UE i stawia Polskę za wzór

Unia Europejska musi przejść do kontrofensywy gospodarczej i geopolitycznej zamiast skupiać się na sporach ideologicznych - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wspomniał o ambitnych planach Polski i zwrócił uwagę na elektrownie atomowe oraz nakłady na zbrojenia. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2023-06-09, 12:12

Gospodarka zamiast ideologii. Premier Morawiecki apeluje do UE i stawia Polskę za wzór
Premier Mateusz Morawiecki wezwał Unię Europejską do inwestowania. Foto: Twitter/@PremierRP

W artykule "Odważne i mądre inwestycje w strategicznych sektorach są bramą do europejskiej nowoczesności" opublikowanym w portalu Euractiv, szef polskiego rządu podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne, gospodarcze i obronne to trzy filary, które powinny stać się wyznacznikiem doktryny politycznej Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że pandemia, rosyjska napaść na Ukrainę i kryzys inflacyjny wstrząsnęły europejską gospodarką i obnażyły słabości, ale też pokazały, że Stary Kontynent ma gigantyczny potencjał. I teraz właśnie, zdaniem polskiego premiera, Unia powinna przejść do kontrofensywy.

Zdecydowana odpowiedź Polski

Mateusz Morawiecki napisał, że odpowiedź Polski jest zdecydowana i jednoznaczna. "Rozpoczęliśmy prace zmierzające do budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju. Polska jest jednym z krajów Unii najbardziej zainteresowanych wdrożeniem technologii małych reaktorów nuklearnych" - czytamy w artykule.

Szef rządu podkreślił, że jeśli unijna gospodarka ma pozostać konkurencyjna, Europa potrzebuje dostępu do taniej i czystej energii. "Import tradycyjnych surowców energetycznych staje się coraz droższy" - dodał premier.

REKLAMA

Wyliczał, że aby Europa utrzymała stabilny rozwój i suwerenność energetyczną, musi ograniczyć import surowców mineralnych i rozwijać alternatywne źródła energii. Chodzi nie tylko o OZE, które są niestabilne i zależne od zmiennych warunków pogodowych, ale przede wszystkim o gwarantujące stabilność niskoemisyjne reaktory jądrowe.


(PAP) (PAP)

Apel o współpracę na rzecz atomu

"Dziwi również fakt, że niektóre kraje rezygnują z energetyki jądrowej właśnie teraz, gdy staje się ona kluczem do bezpieczeństwa energetycznego kontynentu" - podkreślił premier Mateusz Morawiecki dodając, że obecnie tylko w dwóch unijnych państwach - we Francji i na Słowacji - energia jądrowa stanowi ponad połowę koszyka energetycznego.

Premier napisał, że ma świadomość, iż rozwój energetyki jądrowej jest dużym i skomplikowanym przedsięwzięciem, zwłaszcza, że wokół atomu narosło wiele mitów i uprzedzeń. "Najwyższy czas, aby wszystkie kraje zainteresowane tą dziedziną zaczęły aktywnie współpracować" - podkreślił szef polskiego rządu.

Napisał, że potrzebne jest też usprawnienie procedur administracyjnych, tak, aby kolejne elektrownie postawały na czas i zgodnie z zatwierdzonym planem finansowym.

REKLAMA

Ambitne plany polskiego rządu

"Polska chce być jednym z liderów rozwoju energetyki jądrowej w Europie” - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Argumentował, że sektor jądrowy ma potencjał stworzenia około 300 tysięcy nowych miejsc pracy w całej Unii, a atom jako czyste, stabilne i tanie paliwo jest w stanie zapewnić Europie rozwój i bezpieczeństwo na kolejne dziesięciolecia.

Reindustrializacja sposobem na boom gospodarczy

Mateusz Morawiecki napisał również, że reindustrializacja musi być kolejnym filarem odrodzenia europejskiej gospodarki. Pandemia pokazała, że Europa bez własnego przemysłu jest całkowicie bezbronna w obliczu ogromnych zagrożeń - czytamy w artykule. Potrzeba nowych mocy produkcyjnych, w tym broni, zwłaszcza amunicji - napisał szef rządu.

Zwrócił uwagę, że Polska rozwija swój przemysł obronny i zwiększa wydatki, że dzięki naprawie finansów publicznych w tym roku przeznaczy na inwestycje w dziedzinie obronności 100 miliardów złotych. A dodając zakupy uzbrojenia za granicą, ta pula wzrasta do 140 miliardów złotych.

REKLAMA

"W ten sposób czterokrotnie zwiększymy fundusze na obronność" - napisał premier, co - jak dodał - powinno być standardem dla pozostałych państw. "Naszym celem jest szybka modernizacja polskiej armii i uczynienie jej najsilniejszą i najnowocześniejszą w regionie - pokreślił premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk gościem Polskiego Radia 24:

IAR/Beata Płomecka/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej