Porozumienie rządu i NSZZ. Rzecznik Solidarności: to dotyczy wszystkich sfer pracowniczych
- Porozumienie związkowców z rządem jest pierwszym takim od 1991 roku, które dotyczy wszystkich sfer pracowniczych - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik NSZZ "Solidarność". - Dotyka ono każdej sfery naszego rynku pracy - podkreślił.
2023-06-10, 18:00
Marek Lewandowski przypomniał, że porozumienie rządu i Solidarności obejmuje przede wszystkim relacje pomiędzy pracodawcami a pracownikami sfery budżetowej. Zostaną utrzymane emerytury pomostowe. Jak tłumaczył rzecznik "Solidarności", są to emerytury dla pracowników, którzy pracują w warunkach ciężkich i szkodliwych.
Do tej pory mogli oni przechodzić wcześniej na emeryturę, bo były im zaliczane dłuższe okresy stażu pracy. Pracownicy mogli skorzystać z emerytury pomostowej po przepracowaniu w ciężkich warunkach 15 lat.
Marek Lewandowski przypomniał, że Donald Tusk w 2008 roku powiedział, że nie ma już potrzeby utrzymania takich emerytur, bo szczególne i szkodliwe warunki w gospodarce będą likwidowane. - Oczywiście te warunki nigdy nie zostały zlikwidowane - zaznaczył rzecznik Solidarności.
Dodatkowe pieniądze dla budżetówki
Marek Lewandowski dodał, że związkowcy wynegocjowali dodatkowe środki dla pracowników sektora budżetowego, które otrzymają w formie nagrody. Na ten cel przeznaczono miliard złotych. Środki trafią między innymi do sędziów, prokuratorów, asesorów i nauczycieli. Nauczyciele otrzymają po 1150 złotych.
REKLAMA
Pracownicy Domów Pomocy Społecznej otrzymają około 600 złotych miesięcznie dodatku. Obejmie on około 55 tysięcy pracowników tych placówek. Dodatki będą dotyczyć okresu od kwietnia do grudnia 2023 roku.
Podpisane porozumienie zakłada podwyższenie od lipca tego roku minimalnego wynagrodzenia, które wyniesie 3600 złotych. Minimalna stawka godzinowa wzrośnie natomiast do 23,50 złotych.
Porozumienie władz NSZZ, rządu i władz PiS
Porozumienie ze związkiem zawodowym "Solidarność" w Hucie Stalowa Wola podpisał w środę premier Mateusz Morawiecki. Wśród sygnatariuszy znaleźli się - po stronie rządowej - prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, a po stronie związkowej przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda.
Więcej w nagraniu
Posłuchaj
- Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność". Oto lista uzgodnionych postulatów
- Związkowcy z "Solidarności" oburzeni decyzją sądu ws. Turowa. Zapowiadają obronę kopalni
- Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem. Piotr Duda: to kwintesencja solidarności z drugim człowiekiem
[ZOBACZ TAKŻE] Minister Szymon Szynkowski vel Sęk o sprawie Turowa:
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Marek Lewandowski (rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność")
Data emisji: 10.06.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 13.33
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA