Dym z kanadyjskich pożarów był utrapieniem w USA, teraz zmierza do Europy. W sobotę może być w Polsce
Naukowcy z norweskiego Instytutu Badań nad Klimatem i Środowiskiem stworzyli symulację, która pokazuje, jak przemieszcza się dym z pożarów w Kanadzie. Wedle ich obliczeń jest już nad Europą i jeszcze w sobotę ma dotrzeć do Polski. Badacze zaznaczają, że dym w dużym stężeniu jest bardzo niebezpieczny, ale obecnie liczba cząstek jest niska i nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia. Inaczej wyglądała sytuacja w miastach Wschodniego Wybrzeża USA.
2023-06-10, 18:55
Dym z płonących kanadyjskich lasów, który wcześniej okrył miasta wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, dotarł do Skandynawii - poinformowali w piątek naukowcy z norweskiego Instytutu Badań Klimatu i Środowiska (NILU).
Wedle przygotowanej przez nich prognozy, cząsteczki dymu powinny dotrzeć do Polski w sobotę wieczorem.
Naukowcy wykryli dym przy użyciu precyzyjnej aparatury, ludzkie oko może zauważyć go tylko jako lekką mgłę - opisuje portal stacji CNN. W najbliższych dniach dym prawdopodobnie rozprzestrzeni się w Europie, ale ocenia się, że będzie już tak rozproszony, że ludzie nie będą mogli go ani wyczuć, ani zobaczyć
Według Kanadyjskiego Międzyagencyjnego Centrum Pożarów Lasów (CIFFC) w tym roku doszło już do 2372 pożarów, które spopieliły 4,3 miliony hektarów; około 15 razy więcej niż wynosiła średnia roczna w ciągu ostatniej dekady.
REKLAMA
Problemy w USA
W środę powietrze w Nowym Jorku było bardziej zanieczyszczone niż w jakimkolwiek innym dużym mieście na świecie. Ponad 75 mln ludzi we wschodnich stanach USA ostrzeżono przed złą jakością powietrza.
Według dziennika "New York Post" niezdrowe powietrze i dym utrzymają się w pięciu dzielnicach miasta do niedzieli. Burmistrz Eric Adams wezwał nowojorczyków z chorobami serca lub układu oddechowego do "ograniczenia aktywności na świeżym powietrzu do absolutnej konieczności".
Jak podała strona internetowa IQair, która monitoruje poziomy zanieczyszczenia, jakość powietrza nowojorskiego uznano za niebezpieczną. Była znacznie gorsza niż np. znanego z zapylenia New Delhi w Indiach. W środę wieczorem główne obszary metropolitalne, jak Filadelfia, Jersey City w New Jersey i New Haven w Connecticut, miały indeksy jakości powietrza na poziomie od 200 do 300 - co jest uważane za "bardzo niezdrowe" – podała telewizja CNN. Eksperci zwracają uwagę, że ludzie starsi, małe dzieci i kobiety w ciąży lub osoby cierpiące na choroby serca albo płuc mogą doświadczyć poważnych skutków zdrowotnych.
"Zdrowa osoba może być w stanie wytrzymać dzień lub dwa bez większych problemów, ale przy tych poziomach zanieczyszczeń nawet ona jest zagrożona" – zauważył dr Purvi Parikh, alergolog i immunolog z nowojorskiego Langone Health and Allergy & Asthma Network.
REKLAMA
Największy w kraju, nowojorski okręg szkół publicznych odwołał w środę wszystkie zajęcia na świeżym powietrzu. Szkoły pozostały jednak otwarte. Adams zaznaczył, że wszystkie wydarzenia miejskie na świeżym powietrzu zostaną odwołane, a plaże będą zamknięte. W środę przełożyły kilka meczów profesjonalne drużyny sportowe.
Po południu tego dniaFederalna Administracja Lotnictwa nakazała wstrzymanie lotów z całego kraju na nowojorskie lotnisko LaGuardia z powodu wysokiego zadymienia.
Kanada: pożary pustoszą lasy na zachodzie i wschodzie kraju, w Kolumbii Brytyjskiej i Quebecu
Pożary lasów rozprzestrzeniły się w piątek w zachodniej prowincji Kanady - Kolumbii Brytyjskiej, podczas gdy wciąż nie udało się ugasić ognia trawiącego lasy w położonym na wschodzie Kanady Quebecu.
Ponad 13 tysięcy ewakuowanych nie może nadal wrócić do domów. Kraj przeżywa najgorszy w historii początek sezonu pożarów.
REKLAMA
Temperatury w niektórych częściach Kolumbii Brytyjskiej przekroczyły w tym tygodniu 30 stopni Celsjusza - niemal 10 stopni powyżej średniej sezonowej - podkreśliła agencja Reutera.
W prowincji Quebec lasy płoną obecnie w 400 miejscach - twierdzi redakcja CNN.
Częste pożary w Kanadzie; nietypowe jest to, że obecnie występują one jednocześnie na wschodzie i zachodzie,
Według Kanadyjskiego Międzyagencyjnego Centrum Pożarów Lasów (CIFFC) w tym roku doszło już do 2372 pożarów, które spopieliły 4,3 miliony hektarów; około 15 razy więcej niż wynosiła średnia roczna w ciągu ostatniej dekady.
REKLAMA
Chociaż pożary są częstym zjawiskiem w Kanadzie, nietypowe jest to, że obecnie występują one jednocześnie na wschodzie i zachodzie, co ogranicza możliwości straży pożarnej i podsyca obawy o konsekwencje zmian klimatycznych.
W poniedziałek w Quebecu i sąsiednim Ontario spodziewane są opady deszczu. Na razie jednak dym z pożarów nadal nęka miliony mieszkańców wschodniej Kanady i północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że słaba jakość powietrza utrzyma się w Ottawie, Toronto, Nowym Jorku i Waszyngtonie do niedzieli, kiedy zmieni się kierunek wiatru.
Niebezpieczny w dużym stężeniu
CNN przypomina, że dym z pożarów lasów jest szczególnie niebezpieczny, bo zawiera drobny pył (PM2,5), który jest w stanie wniknąć głęboko w tkankę płuc i jest powiązany zarówno z przypadkami astmy jak i innych chorób układu oddechowego.
- Ogromne pożary lasów w Kanadzie. Kolejna prowincja prosi wojsko o pomoc
- Ogromny pożar w magazynie w Hamburgu. "Skrajne zagrożenie" trującymi substancjami
- Pożar składowiska opon w Koninie. Wiadomo, kto podłożył ogień
PAP/IAR/interia.pl./in.
REKLAMA