"To dla nas ciężka mieszanka". Prof. Przyłębski o wzroście poparcia dla AfD
Odwołująca się do krajowej dumy partia AfD staje się obecnie główną siłą polityczną w RFN. O tym, jakie wyzwania dla stosunków polsko-niemieckich niesie ze sobą wzrost poparcia dla polityków tego ugrupowania, opowiedział w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski.
2023-06-11, 18:40
Jak wskazał, "AfD to ugrupowanie, które powstało z niezadowolenia z kierunku, w którym poszedł rozwój chrześcijańsko-demokratycznych CDU i CSU, które bardzo zbliżyły się do postulatów Zielonych oraz Socjaldemokratów i utraciły element konserwatywny". - W wyniku tego powstała pewna partia konserwatywna, która chciała nawiązywać do CDU z lat 90. Zresztą miała też wielu członków CDU, którzy do niej wstąpili - wskazał.
Ekspert dodał, że z czasem do programu ugrupowania dołączyły pewne elementy sympatyzujące z historią Niemiec, w tym elementy bliskie III Rzeszy. - To czyni [z niej] dla nas dość ciężką mieszankę do strawienia - ocenił. - Są elementy, które są nam bliskie - na przykład sympatia dla pojęcia narodu i patriotyzmu. Ale zarazem są elementy, które są dla nas bardzo trudne do przyjęcia - pewna sympatia do Rosji, w tym również do Putina, dystans do NATO i Stanów Zjednoczonych - wyjaśnił.
Wzrost poparcia AfD
Jak dodał, "być może właśnie przez tę zmianę, ale także poprzez kryzys w różnorakich aspektach, AfD nieoczekiwanie zyskuje na znaczeniu". - Obserwuję w AfD jakiś dziwny rozwój, który jest bardzo niekorzystny. Z uwagi na złą sytuację społeczną - i częściowo gospodarczą - Niemiec rośnie znaczenie tego ugrupowania. Niektórzy wyborcy widzą w tej partii jakąś nadzieję na poprawę swojego losu - wskazał.
Gość audycji podkreślił ponadto, że "przed Polską stoi zadanie wyjaśnienia w byłym NRD tego, jak wyglądała okupacja w naszym kraju i na czym powinno polegać odkłamywanie historii, czyli przezwyciężanie lęku przed wiedzą, który w Niemczech istnieje".
REKLAMA
- Polska narracja w Niemczech jest obecna w sposób całkowicie zafałszowany i trzeba to zmienić. Żeby to zrobić, to trzeba znaleźć odpowiednie miejsca i tam rozmawiać z ludźmi - zaznaczył.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Pro Publico"
REKLAMA
Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: prof. Andrzej Przyłębski (były ambasador Polski w Niemczech)
Data emisji: 11.06.2023 r.
Godzina: 16.35
REKLAMA
ng/PR24
Polecane
REKLAMA