Francja jest kluczowym partnerem gospodarczym Polski. Współpraca może objąć energetykę jądrową

Polska współpracuje z Francją w wielu dziedzinach gospodarczych, takich jak handel, inwestycje, energetyka, rolnictwo czy turystyka. Do tych dziedzin może dołączyć energetyka atomowa. 

2023-06-13, 07:41

Francja jest kluczowym partnerem gospodarczym Polski. Współpraca może objąć energetykę jądrową
Francja to istotny partner gospodarczy Polski.Foto: shutterstock/ Ioan Panaite

Francja jest strategicznym partnerem gospodarczym Polski: 4. rynkiem eksportowym Polski (ok. 12,2 mld EUR w 2018 - 5,5% udział w ogóle eksportu Polski) i 5. rynkiem importowym (ok. 8,2 mld euro w 2018 r. - 3,5% udział w ogóle importu).

Z kolei Polska była dla Francji w 2018 r. 10. krajem eksportowym i importowym. Ponadto Francja należy do najważniejszych inwestorów zagranicznych w Polsce, z ok. 12-proc. udziałem w inwestycjach zagranicznych ogółem.

Wymiana handlowa

Według danych GUS z 2019 r. przedmiotem wymiany handlowej między Polską a Francją są głównie:

  • Eksport z Polski do Francji: maszyny i urządzenia (23,5% udziału), artykuły przemysłowe (21,4%), pojazdy i sprzęt transportowy (16,9%), produkty rolne i spożywcze (10,8%), chemikalia i tworzywa sztuczne (8,3%).
  • Import z Francji do Polski: maszyny i urządzenia (25,6% udziału), pojazdy i sprzęt transportowy (18,7%), chemikalia i tworzywa sztuczne (15,1%), artykuły przemysłowe (13,4%), produkty rolne i spożywcze (7,3%).

Kraje G7. Źródło: PAP Kraje G7. Źródło: PAP

Branże gospodarki

Główne branże współpracy gospodarczej między Polską a Francją to:

REKLAMA

  • Przemysł - Francja jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce, z ok. 12-proc. udziałem w inwestycjach zagranicznych ogółem. Ponad 1300 firm francuskich działających w Polsce zatrudnia ok. 180 tys. pracowników. Współpraca dotyczy m.in. sektorów: motoryzacyjnego, lotniczego, kosmicznego, energetycznego, chemicznego, farmaceutycznego i spożywczego.
  • Energetyka - Polska i Francja podpisały w 2019 r. deklarację o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej i odnawialnej. Współpraca obejmuje m.in. budowę elektrowni jądrowych w Polsce, rozwój technologii wodorowych i fotowoltaicznych oraz wymianę doświadczeń i ekspertów.
  • Rolnictwo - Francja jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski w sektorze rolno-spożywczym. W 2019 r. wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski do Francji wyniosła 1,5 mld euro, a import z Francji do Polski - 1 mld euro. Główne towary handlowe to: mięso i przetwory mięsne, nabiał i przetwory mleczne, owoce i warzywa oraz napoje alkoholowe.

Polskie firmy we Francji

Niektóre z największych sukcesów polskich firm we Francji to:

  • Inglot - marka kosmetyczna, która otworzyła swoje salony w Paryżu i Lyonie oraz sprzedaje swoje produkty przez internet. Inglot jest znany z wysokiej jakości i bogatej gamy kolorystycznej kosmetyków do makijażu.
  • Solaris - producent autobusów i trolejbusów, który dostarczył łącznie ponad 300 pojazdów do francuskich miast, takich jak Paryż, Marsylia, Nicea czy Bordeaux. Solaris oferuje również autobusy elektryczne i hybrydowe oraz pojazdy niskopodłogowe.
  • CD Projekt - twórca gier komputerowych, takich jak Wiedźmin czy Cyberpunk 2077. Firma ma swoje biuro we Francji i jest obecna na francuskim rynku od 2008 r. Gry CD Projekt cieszą się dużą popularnością i uznaniem wśród francuskich graczy i krytyków.

Udział w unijnym PKB. Źródło: PAP Udział w unijnym PKB. Źródło: PAP

Silna obecność Francuzów w Polsce

Niektóre z największych francuskich firm działających w Polsce to:

  • Carrefour - sieć hipermarketów, supermarketów i sklepów convenience, która jest obecna w Polsce od 1997 r. Carrefour ma ponad 900 sklepów w całym kraju i zatrudnia ok. 30 tys. pracowników.
  • Orange - operator telekomunikacyjny, który oferuje usługi telefonii stacjonarnej, komórkowej, internetowej i telewizyjnej. Orange jest liderem rynku telefonii komórkowej w Polsce z ponad 15 mln klientów i zatrudnia ok. 16 tys. pracowników.
  • BNP Paribas - grupa bankowa, która jest obecna w Polsce od 2001 r. BNP Paribas oferuje usługi bankowe dla klientów indywidualnych, korporacyjnych i instytucjonalnych oraz usługi leasingowe i faktoringowe. BNP Paribas ma ponad 200 placówek w Polsce i zatrudnia ok. 10 tys. pracowników.

Perspektywy współpracy

Perspektywy współpracy Polski z Francją w zakresie energetyki jądrowej są dość obiecujące. Polska i Francja prowadzą regularne rozmowy na temat możliwości współpracy w tym obszarze, a Francja ma duże doświadczenie i kompetencje w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych.

W lutym 2021 roku odbyły się polsko-francuskie rozmowy dotyczące realizacji francuskiego i polskiego programu energetyki jądrowej oraz roli i znaczenia energetyki jądrowej w unijnej polityce klimatyczno-energetycznej. Ponadto Francja mianowała wysokiego przedstawiciela do spraw współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej.

REKLAMA

Polska planuje zbudować pierwszą elektrownię jądrową do 2033 roku, a następnie kolejne sześć reaktorów o łącznej mocy około 6-9 GW. Program polskiej energetyki jądrowej ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego kraju, zmniejszenie emisji CO2, zrównoważenie rozwoju gospodarczego i społecznego oraz osiągnięcie celów klimatycznych Unii Europejskiej.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Reuters/ PwC/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej