Farmy wiatrowe na Bałtyku. PGE Baltica liczy na ostateczne decyzje lokalizacyjne jeszcze w czerwcu
PGE Baltica liczy na to, że Ministerstwo Infrastruktury wyda ostateczne rozstrzygnięcie w odniesieniu do decyzji lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku jeszcze w tym miesiącu, poinformował prezes Arkadiusz Sekściński.
2023-06-14, 11:36
- Liczymy na to, że w tym miesiącu ministerstwo wyda ostateczne rozstrzygnięcie co do decyzji lokalizacyjnych z pierwszego etapu, bo chcielibyśmy jak najszybciej przystąpić do badań środowiskowych - powiedział Sekściński podczas konferencji prasowej.
Wstępne lokalizacje
W pierwszym etapie przyznawania decyzji lokalizacyjnych PGE Baltica uzyskała wstępnie cztery decyzje, a w drugim jeszcze jedną, wspólnie z firmą Ørsted.
Szef PGE Baltica zastrzegł jednocześnie, że spółka nie zamierza się odwoływać od rozstrzygnięć z drugiego etapu przyznawania decyzji lokalizacyjnych.
- Osiągnęliśmy w sumie poziom 7,3 GW, a więc wyższy niż przewiduje aktualna strategia PGE (6,5 GW), jesteśmy więc usatysfakcjonowani i będziemy się skupiać na realizacji tych projektów - dodał.
REKLAMA
Przyznał jednocześnie, że to będzie "potężny wysiłek finansowy" dla organizacji, więc na pewno spółka będzie rozważała propozycje współpracy z zewnętrznymi partnerami, których zainteresowanie taką współpracą jest bardzo duże.
Baltica 2
Prezes PGE Baltica Arkadiusz Sekściński powiedział, że najpóźniej za rok zostanie podjęta finalna decyzja inwestycyjna, dotycząca budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Jej moc to 1500 megawatów. Spółka realizuje ją wspólnie z duńską firmą Orsted.
Ostatnio wybrano dostawcę turbin dla Baltiki 2, a wczoraj z kolei podpisano umowę na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla tego projektu.
Posłuchaj
PGE Baltica i Orsted zakładają, że Baltica 2 zostanie oddana do użytkowania w IV kwartale 2027 roku, a Baltica 2, o mocy około 1 gigawata, do końca 2029 roku. Baltica 2 będzie produkować energię, która pozwoli zaspokoić potrzeby około dwóch milionów 400 tysięcy polskich gospodarstw domowych.
REKLAMA
Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 proc. a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
- Powstaną morskie stacje elektroenergetyczne. Umowa podpisana. "Przedsięwzięcie nabiera tempa"
- "Cel to 6,5 GW do 2040 r. w morskich farmach wiatrowych". Prezes PGE Baltica o planach spółki
- PKN Orlen przygotowuje część lądową morskiej elektrowni wiatrowej. Jej budowa ruszy w roku 2024
IAR/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA