Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. "Ukształtowała je tak, by było święte, doskonałe"

Kościół katolicki obchodzi dziś wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W dzień po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa Kościół wspomina Niepokalane Serce Maryi, z którego kultem związane są m.in. objawienia w Fatimie. To dzięki nim pojawiła się w Kościele praktyka pierwszych sobót miesiąca.

2023-06-17, 12:45

Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. "Ukształtowała je tak, by było święte, doskonałe"
Dziś wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.Foto: TT @EpiskopatNews

Gwardian Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie Ojciec Mariusz Słowik powiedział, że Maryja, oddając serce Jezusowi, ukształtowała swoje święte serce na wzór Jezusa.

"Maryja jest dla nas wzorem"

Dlatego mówimy, że jest to Serce Niepokalane, czyste, święte, bo Maryja ze względu na Pana Jezusa ukształtowała swoje serce, żeby było święte, doskonałe. Jest dla nas wzorem - przypomniał franciszkanin.

Posłuchaj

Ojciec Mariusz Słowik: Maryja oddając serce Jezusowi, ukształtowała swoje święte serce (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Serce Maryi słucha Boga - przypomniał ojciec Mirosław Kopczewski z Niepokalanowa. W jej sercu nie ma śladu grzechu. - Serce Maryi to jest szczyt ludzkiej miłości, która odpowiada na Boską miłość. Ze wszystkich stworzeń, Maryja w sposób najpełniejszy i najlepszy może odpowiedzieć na miłość Boga, którą ma dla każdego z nas - zaznaczył duchowny.

Posłuchaj

Ojciec Mirosław Kopczewski: serce Maryi wsłuchuje się w Boga (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Posłuchaj

Ojciec Mirosław Kopczewski: w sercu Maryi nie ma śladu grzechu (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Przez praktykowanie nabożeństwa pierwszych sobót, katolicy wynagradzają pięć różnych zniewag i bluźnierstw raniących Niepokalane Serce Maryi. O kulcie Serca Maryi pisali w XII wieku pierwsi Ojcowie Kościoła. Dzięki Janowi Eudesowi kult ten rozszerzył się w XVII wieku. To on jako pierwszy wprowadził święto Serca Maryi.

Rozpowszechnienie nabożeństwa

Najbardziej do rozpowszechnienia nabożeństwa do Serca Maryi przyczynił się ksiądz Geretes, proboszcz kościoła Matki Bożej Zwycięskiej w Paryżu. W roku 1836 założył bractwo Matki Bożej Zwycięskiej, mające za cel nawracanie grzeszników przez Serce Maryi. W roku 1892 bractwo liczyło 20 milionów członków.

W objawieniu "cudownego medalika Matki Bożej Niepokalanej", jakie otrzymała w roku 1830 św. Katarzyna Laboure, są umieszczone dwa serca: Jezusa i Maryi. Święty Antoni Maria Klaret w 1870 r. Niepokalane Serce Maryi ustanowił Patronką swojego zgromadzenia. Niepokalane Serce Maryi umieścił w herbie tego zakonu.

Na wzrost nabożeństwa do Serca Maryi miał wpływ ogłoszony w 1854 roku dogmat o Niepokalanym Poczęciu oraz objawienia w Lourdes. Do rozprzestrzenienia kultu Serca Maryi przyczyniły się również głośne objawienia Matki Bożej w Fatimie w roku 1917. Święto Niepokalanego Serca Maryi dla całego Kościoła wprowadził papież Pius XII w 1944 r.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej