Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Jest decyzja prezydenta Andrzeja Dudy

2023-06-19, 13:50

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Jest decyzja prezydenta Andrzeja Dudy
Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Jest decyzja prezydenta Andrzeja Dudy. Foto: PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie o służbie cywilnej - poinformowała jego kancelaria. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz zatrudniania w korpusie tej służby i w urzędach państwowych funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL.

Kancelaria podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 14 czerwca. Teraz zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Sejm przyjął przygotowaną przez rząd na wniosek resortu spraw wewnętrznych i administracji nowelizację ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw 14 kwietnia 2023 r., a 26 maja odrzucił sprzeciw Senatu do tych zmian.

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, celem ustawy jest odbiurokratyzowanie i uelastycznienie naboru do służby cywilnej, zmiana w systemach czasu pracy, uelastycznienie zasad tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych oraz ustanowienie Dnia Służby Cywilnej, oraz Odznaki Honorowej za Zasługi dla Służby Cywilnej.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Co zmienia?

"W ustawie uregulowano także kwestie dotyczące: ułatwienia zatrudnienia w służbie cywilnej obywateli UE i obywateli innych państw, którym przysługuje prawo zatrudnienia w RP, umożliwienia zatrudnienia osób posiadających Kartę Polaka oraz uproszczenia naboru do służby cywilnej" - wskazała KPRP.

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami premier będzie nadawał Odznakę Honorową za Zasługi dla Służby Cywilnej. "Odznaka stanowić będzie zaszczytne, honorowe wyróżnienie za szczególne zasługi na rzecz służby cywilnej" - wskazała kancelaria.

W ustawie zaproponowano także wydłużenie okresu zadaniowego czasu pracy w służbie cywilnej do 4 miesięcy, umożliwienie ustanowienia systemu zadaniowego czasu pracy, systemu skróconego tygodnia czasu pracy, świąteczno-weekendowego systemu czasu pracy oraz wprowadzenie możliwości powołania w ministerstwie więcej niż jednego sekretarza stanu - zaznaczyła kancelaria w informacji o podpisaniu ustawy przez prezydenta.

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. Znowelizowano pewne kwestie

Znowelizowano też kwestie dotyczące zadań Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

"Tym samym szkoła będzie realizowała w szczególności zadania w zakresie kształcenia kadr administracji publicznej, przygotowywania wykwalifikowanych kadr dla administracji publicznej w tym do pełnienia funkcji kierowniczych, zaspokajania potrzeb administracji publicznej w zakresie doskonalenia zawodowego, wspierania profesjonalizacji administracji publicznej, prowadzenia działalności badawczej, analitycznej, rozwojowej i wydawniczej oraz współpracy międzynarodowej" - wyliczono w materiale.

REKLAMA

Kancelaria Prezydenta podała też, że w ustawie znalazły się przepisy ustanawiające fundusz rezerwowy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji.

"Ustawa wprowadza także zakaz zatrudnienia osób, które mogły pracować albo pełnić służbę w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990 lub były współpracownikami tych organów, oraz wygasza stosunek pracy z mocy prawa z tymi osobami" - przypomniała KPRP.

Ustawa co do zasady wejdzie w życie po 3 miesiącach od jej ogłoszenia, a przepisy zakazujące zatrudniania funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL - dzień po ogłoszeniu tekstu ustawy.

Czytaj także:

REKLAMA

Zobacz: Antoni Macierewicz w Polskim Radiu 24

PAP/IAR/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej