"Rosyjscy terroryści muszą zostać ukarani". Władze w Kijowie o powodzi wywołanej przez agresora

- Na skutek powodzi wywołanej wysadzeniem przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce do Dniepru dostało się co najmniej 150 ton smarów i produktów ropopochodnych. Oprócz tego pod wodą znalazło się ponad 50 tys. hektarów lasów - oznajmił we wtorek Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

2023-06-20, 14:40

"Rosyjscy terroryści muszą zostać ukarani". Władze w Kijowie o powodzi wywołanej przez agresora
We wtorek, 6 czerwca nad ranem Rosjanie wysadzili zaporę elektrowni wodnej na rzece Dniepr w okupowanej miejscowości Nowa Kachowka, w obwodzie chersońskim. Władze Ukrainy zarządziły ewakuację kilku tysięcy osób z terenów zagrożonych powodzią. Foto: PAP/EPA/IVAN ANTYPENKO

"Produkty ropopochodne mogą dotrzeć przez Morze Czarne aż do Morza Śródziemnego, a co najmniej połowa zalanych terenów leśnych ulegnie degradacji. Mówimy o obszarze większym, niż cała powierzchnia lasów na Islandii" - zauważył polityk w komunikacie na Telegramie.

"Zbiornik Kachowski jest pokryty martwymi rybami. Kataklizm dotknął tam około 95 tys. ton żywych zasobów biologicznych. Ponadto na wybrzeżu Morza Czarnego w Turcji i Bułgarii znajdowane są ciała martwych delfinów. Potwierdzono już ponad 150 takich przypadków. Niewykluczone, że morze zacznie tam wyrzucać na brzeg również sarny, lisy czy zające. Na zalanych terenach na południu Ukrainy żyło około 20 tys. osobników różnych gatunków dzikich zwierząt" - dodał Jermak.

"Rosyjscy terroryści muszą zostać surowo ukarani za to ekobójstwo - podkreślił doradca ukraińskiego prezydenta.

Zalanych kilkadziesiąt osad

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - oznajmiły 6 czerwca władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Woda zalała kilkadziesiąt okolicznych osad.

REKLAMA

Tereny na wschodnim brzegu Dniepru znajdują się pod kontrolą rosyjskich agresorów. Okupanci nie udzielali tam pomocy Ukraińcom poszkodowanym na skutek powodzi ani nie zezwalali na misje humanitarne organizacji międzynarodowych, w tym ONZ. W ocenie sztabu generalnego ukraińskiej armii dochodziło tam wręcz do aktów przemocy wobec cywilów.

W poniedziałek związany z armią Ukrainy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu przekazał, że w okupowanych Oleszkach zginęło co najmniej 500 mieszkańców. Jak podkreślono, ludzie ci ponieśli śmierć, ponieważ najeźdźcy odmówili ewakuacji cywilom nie posiadającym rosyjskich paszportów. 

Czytaj także:

PAP/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej