"Mierzymy się ze smogiem". Rusza nowy konkurs dla szkół
Ministerstwa cyfryzacji i klimatu oraz NASK - Państwowy Instytut Badawczy zachęcają szkoły do wzięcia udziału w konkursie "Mierzymy się ze smogiem". Do zdobycia jest 70 mierników jakości powietrza i 1600 ekranów edukacyjnych.
2023-06-20, 18:55
W konkursie mogą wziąć udział zarówno szkoły podstawowe, jak i ponadpodstawowe pod warunkiem, że są zainteresowane prowadzeniem edukacji ekologicznej.
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński powiedział, że mierniki jakości powietrza, które otrzymają laureaci, to urządzenia najwyższej klasy. Będą do zamontowania na szkole. - Mierniki po pierwsze podają informacje na potrzeby danej placówki edukacyjnej, a po drugie przekazują je do naszej ogólnopolskiej sieci, której wyniki są dostępne w internecie - mówił Janusz Cieszyński. Chodzi tutaj o Edukacyjną Sieć Antysmogową.
Posłuchaj
Janusz Cieszyński powiedział, że mierniki, które otrzymają laureaci, to urządzenia najwyższej klasy (IAR) 0:13
Dodaj do playlisty
Szkoły, które już mają mierniki jakości powietrza, mogą w ramach konkursu rozbudować zestawy o nowoczesne ekrany do wyświetlania danych pomiarowych oraz prezentacji treści edukacyjnych.
Konkursowe zadanie
Zadanie konkursowe polega na stworzeniu przez nauczycieli i uczniów hasła angażującego do walki o jakość powietrza o długości do 150 znaków ze spacjami. Następnie należy zarejestrować się za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w zakładce "rekrutacja". Zgłoszenia można przesłać do 14 lipca bieżącego roku.
REKLAMA
Przy ocenie zgłoszeń jury weźmie pod uwagę nie tylko hasło, ale również dotychczasowe działania edukacyjne i lokalizację szkoły. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca lipca. Więcej informacji znajduje się na stronie: esa.nask.pl.
W prowadzonym od kilku lat przez NASK projekcie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej uczestniczy już ponad 1700 szkół i przedszkoli. Jego celem jest poprawa jakości powietrza i zwiększenie świadomości tego problemu.
Start konkursu "Mierzymy się ze smogiem". Konferencja prasowa minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego
Czytaj więcej:
- "Czyste powietrze" przynosi efekty. Mirowski: coraz mniej dni z przekroczeniami limitów emisji
- Śląskie najchętniej korzysta z programu "Czyste Powietrze". Małe gminy przodują w rankingu
- Pożary lasów w Kanadzie. Toksyczny dym dotarł do USA, w tym do Nowego Jorku i Waszyngtonu
IAR/nt
REKLAMA
REKLAMA