Dyskusje o gospodarce i geopolityce. Trwa drugi dzień Kongresu 590 [TRANSMISJA]

2023-06-22, 09:30

Dyskusje o gospodarce i geopolityce. Trwa drugi dzień Kongresu 590 [TRANSMISJA]
Przyszłość polskiej gospodarki i zmiany zachodzące w Europie, a także finanse i inwestycje planowane w najbliższych latach - to główne tematy ósmej edycji Kongresu 590. Foto: mat. pras.

Cztery sceny, 50 paneli w dziesięciu obszarach tematycznych i dwa fora gospodarcze - w Warszawie trwa drugi dzień Kongresu 590. Hasło tegorocznej, ósmej już edycji tego wydarzenia to "Przestrzenie wolności". Patronami Kongresu 590 są Polskie Radio i Polskie Radio 24.

Transmisję na żywo można obejrzeć na stronie Kongresu 590: https://kongres590.pl/transmisja/scena-glowna/ 

Podsumowanie pierwszego dnia

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że po zmianach geopolitycznych i kryzysach na świecie polska gospodarka musi przejść zmiany. Szef rządu był jednym z gości pierwszego dnia Kongresu 590. Podczas wydarzenia omawiane są nie tylko zagadnienia gospodarcze, ale również kwestie związane z bezpieczeństwem, nauką i z kulturą.

Posłuchaj

Podsumowanie pierwszego dnia Kongresu 590. Źródło: IAR 0:52
+
Dodaj do playlisty

Tematyka kongresu

Uczestnicy, w tym przedstawiciele rządu, spółek państwowych, świata biznesu oraz nauki, będą rozmawiali m.in. o polityce, bezpieczeństwie, transformacji energetycznej, technologii i kulturze.

Prezes Kongresu 590 Wojciech Majewski powiedział, że nie zabraknie też dyskusji o przestrzeniach wolności. W jednej z takich debat wezmą udział: prof. Chantal Delsol, filozofka, założycielka instytutu badawczego imienia Hannah Arendt, prof. Jacek Hołówka, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, oraz ksiądz prof. Waldemar Chrostowski, teolog, biblista Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

- Przestrzenie wolności, hasło naszego kongresu, też odnajdzie się w różnych debatach - zaznaczył prezes.

Zagraniczni goście wezmą udział m.in. w dwóch forach gospodarczych: Polska - Arabia Saudyjska oraz Polska - Czechy. Wojciech Majewski powiedział, że będą one okazją do rozmów o zacieśnianiu współpracy gospodarczej między krajami i o tym, jak dobrze wykorzystać zmieniającą się sytuację geopolityczną na świecie.

- I oczywiście, jakie najlepsze korzyści z tej współpracy miałyby oba kraje - dodał prezes kongresu.

Wszystkie panele można śledzić na bieżąco w internecie, na stronie kongresu. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 10.

Kongres od początku odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwsza edycja została zorganizowana w listopadzie 2016 roku w Jasionce koło Rzeszowa.

Nazwa wydarzenia - Kongres 590 - nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego, którym w większości przypadków oznaczone są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce.
Patronami Kongresu 590 są Polskie Radio i Polskie Radio 24.

Posłuchaj

Zagraniczni goście wezmą udział między innymi w dwóch forach gospodarczych: Polska-Arabia Saudyjska oraz Polska-Czechy. Wojciech Majewski powiedział, że będą one okazją do rozmów o zacieśnianiu współpracy gospodarczej między krajami. Źródło: IAR 0:29
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej