Zełenski ostrzega: Rosja przygotowuje akt terrorystyczny w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

2023-06-22, 13:36

Zełenski ostrzega: Rosja przygotowuje akt terrorystyczny w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Zaporoska Elektrownia Jądrowa . Foto: Ukrinform/Twitter

Rosja przygotowuje akt terrorystyczny w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Obiekt jest okupowany przez Rosjan od marca zeszłego roku.

Obecnie, zdaniem ukraińskich władz, może dojść do emisji skażenia radioaktywnego. Wołodymyr Zełenski przekazał, że o niebezpieczeństwie doniosły mu ukraińskie służby wywiadowcze.

- Rosja rozpatruje scenariusz aktu terrorystycznego w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, aktu terrorystycznego z emisją promieniowania. Rosjanie wszystko już do tego przygotowali. Promieniowanie radioaktywne nie zna granic. To, gdzie nastąpi skażenie zależeć będzie od kierunku wiatru - powiedział Zełenski.

Zagrożenie i dowody na niebezpieczeństwo

Ukraiński prezydent podkreślił także, że o zagrożeniu i dowodach niebezpieczeństwa poinformował kraje świata. Jak dodał, ukraińskie władze wcześniej alarmowały wielokrotnie także o zagrożeniu wysadzenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, zanim Rosjanie tego dokonali.

Zaporoska elektrownia to największy tego typu obiekt w Europie. Rosjanie na jej terytorium rozmieścili swoje oddziały i sprzęt wojskowy. Dokonują też stamtąd ostrzałów terenów kontrolowanych przez Kijów.

Czytaj także:

pg,iar

Polecane

Wróć do strony głównej