Tragedia załogi Titana przeważy szalę? Apel o koniec wycieczek do wraku Titanica

2023-06-23, 16:15

Tragedia załogi Titana przeważy szalę? Apel o koniec wycieczek do wraku Titanica
Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Titanic: czas rozważyć zakończenie wycieczek do wraku Titanica. Foto: BACKGRID / Backgrid USA / Forum

Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Titanic (TIS) Charles Haas uważa, że pora, by rozważyć zakończenie wycieczek do wraku Titanica. - Niewiele już można się dowiedzieć - oświadczył cytowany przez portal Sky News.

Prezes stowarzyszenia powiedział, że wycieczki do słynnego wraku statku powinny zakończyć się "w imię bezpieczeństwa" po katastrofie podwodnej łodzi Titan i śmierci jej załogi. Charles Haas dodał, że TIS jest głęboko wstrząśnięte i załamane śmiercią pięciu mężczyzn na pokładzie łodzi podwodnej. Wezwał do przeprowadzenia "szeroko zakrojonego i szczegółowego" śledztwa przez amerykańską straż przybrzeżną i inne organy śledcze "w celu dogłębnego zbadania projektu (firmy OceanGate), struktury, systemów komunikacji i bezpieczeństwa, polityki właścicieli oraz przygotowań i procedur awaryjnych".

"Pozostają lekcje do odrobienia"

- Tak jak Titanic dał światu lekcję podejścia do zagadnień bezpieczeństwa, tak samo strata Titana powinna być nauczką dla całego świata - podkreślił.

- Titanic nauczył również świat o niebezpieczeństwach związanych z pychą i nadmiernym poleganiem na technologii. Tragiczne zakończenie tej ekspedycji pokazało, że te lekcje wciąż pozostają do odrobienia - zaznaczył.

Czytaj także:

Katastrofa Titana

OceanGate oferowała turystom i podróżnikom podróże do wraku Titanica na pokładzie Titana od 2021 roku. Łódź straciła łączność z kanadyjskim statkiem Polar Prince 18 czerwca po 105 minutach od rozpoczęcia schodzenia na dno na głębokość 4 km. Znalezione w czwartek w pobliżu wraku Titanica szczątki łodzi podwodnej Titan wskazują na implozję tej jednostki. W katastrofie zginęli dyrektor wykonawczy OceanGate Stockton Rush, jeden z najbogatszych Pakistańczyków Shahzada Dawood i jego syn Suleman, brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz francuski nurek Paul-Henry Nargeolet.

Posłuchaj

Kontradmirał John Mauger: zdalnie sterowany pojazd odkrył tylną część łodzi podwodnej Titan na dnie morskim, około 1 600 stóp od dziobu Titanica. Następnie pojazd znalazł kolejne szczątki. Uznano, że te szczątki potwierdzają katastrofalną w skutkach utratę komory ciśnieniowej (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

ms/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej