Premier Morawiecki ma plan nowej polityki migracyjnej UE. Przedstawi go na Radzie Europejskiej
- Zaproponuję, w jaki sposób polityka migracyjna w Unii Europejskiej powinna być konstruowana, tworzona dla dobra całej UE - zapowiedział w Bratysławie po spotkaniu szefów rządów V4 premier Mateusz Morawiecki, pytany o zbliżający się szczyt Rady Europejskiej.
2023-06-26, 15:02
Premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej zapytany o zbliżający się szczyt Rady Europejskiej i stanowisko V4 wobec mechanizmu relokacji migrantów wyraził nadzieję, że takie wspólne stanowisko zostanie przedstawione.
- Jeśli chodzi o przymusową relokację, przede wszystkim chcę zaznaczyć to, co też omówiłem z kolegami z Grupy Wyszehradzkiej - polityka migracyjna jest jednym z kluczowych elementów, według którego określa się suwerenność każdego państwa. Albo państwo może chronić swoje granice, albo jest podległe innym mechanizmom. Polska nie godzi się na to, żeby nasze zasady były podległe innym mechanizmom albo służyły interesom innych państw - wskazał szef polskiego rządu.
Niekontrolowana fala nielegalnej migracji
Dodał, że jeśli Polska raz zgodzi się na taki specjalny mechanizm, to "prędzej czy później wpłynie wielka, niekontrolowana fala nielegalnej migracji z różnych krajów".
Jak ocenił, doświadczyliśmy już takiej sytuacji w 2021 roku, kiedy prezydenci Białorusi i Rosji próbowali zdestabilizować Polskę poprzez sztuczną migrację wywołaną na naszej wschodniej granicy. - Wiemy, z czym to się wiąże, i dlatego będziemy mieli absolutnie jednoznaczne stanowisko na najbliższej Radzie Europejskiej - zaznaczył.
REKLAMA
- Zaproponuję, w jaki sposób polityka migracyjna w Unii Europejskiej powinna być konstruowana, tworzona dla dobra całej UE - a przede wszystkim w taki sposób, żeby zachować pełną suwerenność państw członkowskich, pełną suwerenność Polski w odpowiedzi na wyzwania migracyjne - oświadczył.
- Pakt migracyjny. Prof. Legutko: niepotrzebna inicjatywa, która zatruła krew i popsuła atmosferę w Europie
- Referendum ws. migrantów razem z wyborami parlamentarnymi? Premier Morawiecki: to dobry pomysł
- Brukselskie rządy nieprecyzyjnych pojęć. "Presja migracyjna" kolejną pałką UE na nieposłuszne kraje
Pakt migracyjny
Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim.
Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego, który zawiera m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on na tym, że choć "żadne państwo członkowskie nie będzie nigdy zobowiązane do przeprowadzania relokacji", to "ustalona zostanie minimalna roczna liczba relokacji z państw członkowskich, z których większość osób wjeżdża do UE, do państw członkowskich mniej narażonych na tego rodzaju przyjazdy". Liczbę tę ustalono na 30 tys.
REKLAMA
W połowie czerwca Sejm przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów, która zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec propozycji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w Sejmie, że kwestia relokacji migrantów w Unii Europejskiej musi być przedmiotem referendum.
Posłuchaj
Zobacz także: konferencja prasowa premierów państw Grupy Wyszehradzkiej
ng/IAR/PAP
REKLAMA