Kolejny rosyjski problem, na korzyść Ukrainy. Agresorowi skończyły się części do pocisków hipersonicznych

2023-06-27, 05:40

Kolejny rosyjski problem, na korzyść Ukrainy. Agresorowi skończyły się części do pocisków hipersonicznych
Wywiad: Rosji wyczerpały się części do pocisków hipersonicznych. Foto: Russian Defence Ministry / TASS / Forum

Zmniejszona intensywność rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę w lipcu jest wynikiem braku zagranicznych komponentów do produkcji rakiet, których zapasy się wyczerpały - ocenił wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki.

"Największa liczba zagranicznych komponentów, od których Rosja jest krytycznie zależna, (znajduje się) w dwóch produkowanych pociskach, Iskander i Kindżał: około pięćdziesięciu komponentów elektronicznych w tych pociskach jest produkcji zagranicznej" - powiedział Skibicki, którego cytuje w poniedziałek Jerusalem Post.

Gazeta przypomina, że Kindżał to wystrzeliwany z powietrza pocisk balistyczny zdolny do przenoszenia głowic nuklearnych lub konwencjonalnych o zasięgu od 1500 do 2000 km, przenoszący ładunek o masie 480 kg.

Pocisk może lecieć z 10-krotnością prędkości dźwięku i jest jedną z sześciu broni "nowej generacji" zaprezentowanych przez prezydenta Władimira Putina w 2018 roku.

Wyczerpujące się zapasy

Skibicki wyjaśnił, że Rosja była w stanie zwiększyć produkcję pocisków manewrujących z 10 do 30-40 miesięcznie, jednak ze względu na wyczerpanie rezerw rakietowych podczas poprzedniej fali ataków rakietowych na Ukrainę, Rosjanie wysyłają obecnie nowe produkty bezpośrednio z linii montażowej na front.

- Widzimy na pozostałościach rakiet, że zostały wyprodukowane w kwietniu tego roku - powiedział Skibicki.

Czytaj więcej:

Zaznaczył również, że Ukraina obecnie aktywnie współpracuje ze swoimi sojusznikami, aby ograniczyć dostawy tych komponentów do Rosji, a także wzmocnić ukraiński system obrony powietrznej, co jest aktualnie jednym z kluczowych priorytetów jego kraju.

pap/as

Polecane

Wróć do strony głównej