Tusk nie chciał tarczy antyrakietowej? Premier: to szokujące, stop dla niebezpiecznych ludzi

"Prawda na temat zniszczenia przez rząd Donalda Tuska planów budowy tarczy antyrakietowej chroniącej Polskę jest po prostu szokująca" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, komentując trzeci odcinek serialu dokumentalnego "Reset", wyemitowany w TVP.

2023-06-27, 12:07

Tusk nie chciał tarczy antyrakietowej? Premier: to szokujące, stop dla niebezpiecznych ludzi
Donald Tusk nie chciał tarczy antyrakietowej? Premier Mateusz Morawiecki: prawda o tym jest szokująca. Foto: shutterstock.com/Andy Gin, screenshot / facebook.com/MorawieckiPL

"Stop dla niebezpiecznych ludzi" - tak Mateusz Morawiecki skomentował ujawnione przez TVP informacje dotyczące rezygnacji z budowy tarczy antyrakietowej na obszarze Polski.

Trzeci odcinek "Resetu". Tusk nie chciał tarczy antyrakietowej?

W TVP wyemitowano trzeci odcinek serialu dokumentalnego "Reset". Dzieło Michała Rachonia i prof. Sławomira Cenckiewicza opisuje wydarzenia związane z tzw. resetem w relacjach między Zachodem a Rosją w latach 2008-2015. W tym czasie kraje zachodnie, nie zważając na oczywiste niebezpieczeństwa wynikające z rosyjskiej działalności, a także jej agresywną postawę, czy nawet wprost - militarne ataki (na Gruzję i Ukrainę), podejmowały dialog, współpracę gospodarczą, a nawet wojskową. Rosja została uznana za partnera, nie za zagrożenie.

W trzecim odcinku "Resetu" ujawnione zostały szczegóły dotyczące rezygnacji z amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Autorzy cyklu przytaczają treść dokumentów z biblioteki prezydenta USA George'a W. Busha odtajnionych niedawno przez Amerykanów. Jak informują, to zapis rozmowy ówczesnego polskiego premiera i prezydenta Stanów Zjednoczonych prezentowany po raz pierwszy w Polsce. "Z dokumentu wynika, że kluczowy wpływ na decyzję o losie amerykańskiej tarczy antyrakietowej miała rozmowa Donalda Tuska z Władimirem Putinem w Moskwie".

Premier: stop dla niebezpiecznych ludzi

Fragment trzeciego odcinka serialu "Reset" na Facebooku zamieścił premier Mateusz Morawiecki, zwracając uwagę, że pokazuje on decyzje "niebezpiecznych ludzi".

REKLAMA

"Prawda na temat zniszczenia przez rząd Tuska planów budowy tarczy antyrakietowej chroniącej Polskę jest po prostu szokująca" - napisał premier.

"O tym są te wybory: czy chcemy w Polsce dobrego gospodarza, który zawsze kieruje się wyłączenie interesem kraju i zrobi wszystko, aby Polska była bezpieczna, czy chcemy u władzy strachliwych bajerantów, którzy dbają przede wszystkim o własne bezpieczeństwo i wygodę. Albo co gorsza: o wygodę naszych wrogów" - dodał szef rządu.

Tarcza antyrakietowa miała powstać w Polsce i Czechach

Polsko-amerykańska umowa w sprawie instalacji elementów tarczy antyrakietowej została podpisana w sierpniu 2008 r. w Warszawie. Podpisy pod nią złożyli ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i ówczesna amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice.

Tarcza miała chronić terytorium USA, amerykańskie wojska oraz terytoria sojuszników z NATO przed atakiem rakietowym. W Polsce miała powstać baza 10 rakiet przechwytujących pociski dalekiego zasięgu wystrzelone w Azji. W Czechach zainstalowany miał być radar.

REKLAMA

Rezygnacja Obamy z tarczy antyrakietowej

Barack Obama, który objął urząd prezydenta USA po Bushu, i ówczesny minister obrony Robert Gates ogłosili we wrześniu 2009 r. decyzję o rezygnacji z planu umieszczenia w Polsce i Czechach baz amerykańskiej obrony antyrakietowej. W oświadczeniu wydanym wówczas przez Biały Dom prezydent Barack Obama poinformował, że podjął decyzję o nowym podejściu do obrony przeciwrakietowej w Europie. Jego zdaniem nowa polityka antyrakietowa ma sprawić, by obrona Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w Europie była doskonalsza, silniejsza i szybsza. Oświadczył, że uwaga USA w kwestii obrony przeciwrakietowej pozostaje skoncentrowana na Iranie, a nie na Rosji.

Ostatecznie w Redzikowie w woj. pomorskim powstała zarządzana przez wojska amerykańskie baza wyposażona w rakiety do zwalczania rakiet średniego zasięgu. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do jej uruchomienia. Baza ma stanowić część amerykańskiego systemu Aegis Ballistic Missile Defence, chroniącego USA i ich sojuszników przed atakami pociskami balistycznymi. Analogiczna baza powstała też w Rumunii.

Posłuchaj

Współautor serialu "Reset" prof. Sławomir Cenckiewicz uważa, że były premier Donald Tusk ponosi polityczną odpowiedzialność za kierunek dyskusji o amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Mówił o tym w PR24 (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

REKLAMA

IAR/PAP/facebook.com/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej