Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w Toruniu. Osiem inwestycji ze wsparciem od państwa
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg wspomoże inwestycje w Toruniu. Władze tego miasta podpisały właśnie umowę z ministerstwem infrastruktury na wsparcie kwotą 30 milionów złotych sześciu projektów. Wzmocnią one układ komunikacyjny w mieście i przyczynią się do poprawy komfortu podróżowania po mieście. Ze strony ministerstwa infrastruktury umowę podpisał szef resortu Andrzej Adamczyk.
2023-06-28, 12:27
Pieniądze, które trafią do gminy, zostaną przeznaczone na budowę lub przebudowę ośmiu odcinków dróg o łącznej długości około sześciu kilometrów. Toruń jest pierwszym miastem na prawach powiatu, które zgłosiło zapotrzebowanie do funduszu i otrzymało z niego pieniądze. Warunkiem korzystania ze środków jest wkład własny samorządu. Inwestycje zostaną zrealizowane do 2025 roku.
Dofinansowanie mogły otrzymać inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg zarządzanych przez prezydentów miast. Wsparcie, jakie można było otrzymać, wynosiło 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż 30 milionów złotych.
Władze Torunia skorzystały z tej możliwości. Prezydent w sierpniu 2022 roku złożył odpowiedni wniosek o dofinansowanie. W lutym tego roku, ogłoszono, że Gmina Miasta Toruń otrzymała 30 milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na inwestycje. Ich Całkowity szacowany koszt, to ponad 61,3 mln złotych.
Ponad 1000 inwestycji na Pomorzu
- W samym województwie Kujawsko – Pomorskim jest około tysiąca stu inwestycji, które korzystają z rządowego wsparcia. To ponad półtora tysiąca kilometrów dróg samorządowych – gminnych i powiatowych. W wielu przypadkach jest niebagatelne wsparcie – powiedział w czasie uroczystości związanej z podpisaniem umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
REKLAMA
31 milionów złotych na inwestycje będzie pochodzić z budżetu miasta. Wśród ulic, które znalazły się na liście przesłanej we wniosku do rządowego funduszu, znalazły się: ulica Szosa Okrężna (od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza w Toruniu, odcinek o długości 776 metrów, całkowity szacowany koszt to 17,5 mln złotych; ulica Łokietka (od młynów do ul. Zaułek Dworcowy) odcinek o długości 214 metrów, całkowity szacowany koszt to 1,3 mln złotych; ulica Łączna (od ul. Stawki Południowe do ul. Kniaziewicza) odcinek o długości 1400 metrów, całkowity szacowany koszt to 12,2 mln złotych; ulica Pająkowskiego (od Targowej do ul. Szosa Lubicka) odcinek o długości 457 metrów, całkowity szacowany koszt to ponad 3,4 mln złotych; ulica Droga Trzeposka - odcinek o długości 110 metrów, całkowity szacowany koszt to 790 tys. złotych;ulica Hebanowa i Platanowa – odcinki o długości 356 i 326 metrów, łącznie – 682 metry, całkowity szacowany koszt to ponad 4 mln złotych; ulica Olęderska (od Otłoczyńskiej do Glinieckiej) – odcinek o długości 415 metrów, całkowity szacowany koszt to ponad 3,1 mln złotych; ulice Watzenrodego, Strobanda i Heweliusza wraz z drogą dojazdową – odcinki o długości 314 metrów, 513 metrów, 662 metrów i 308 metrów – łącznie 1 797 metrów, całkowity szacowany koszt to 18,9 mln złotych.
Czemu służy rządowy program?
Celem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.
Utworzenie Funduszu ma również na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych.
REKLAMA
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA
REKLAMA