Ile statków przepłynęło przez Mierzeję Wiślaną do Bałtyku? Znamy najnowsze dane

Przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną przepłynęło od momentu otwarcia nowej drogi wodnej blisko tysiąc jednostek. Urząd Morski w Gdyni przypomina o zasadach bezpiecznej przeprawy.

2023-07-02, 13:51

Ile statków przepłynęło przez Mierzeję Wiślaną do Bałtyku? Znamy najnowsze dane
Przekop Mierzei Wiślanej. Foto: Urząd Morski w Gdyni/twitter

Od 18 września ub. roku do 22 czerwca tego roku przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej przepłynęło łącznie 991 jednostek - poinformowała rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.

Jaka jest procedura skorzystania z nowej drogi morskiej?

Zgodnie z przepisami portowymi, chęć przejścia przez śluzę trzeba zgłosić z dwugodzinnym wyprzedzeniem do Służby Dyżurnej Kapitanatu Portu Nowy Świat na kanale 68 UKF lub telefonicznie na numer 58 347 39 72.

Następnie, na podejściu do główek portu, zarówno od strony Zatoki Gdańskiej, jak i Zalewu Wiślanego, należy zgłosić się na kanale 68 UKF, aby uzyskać bieżące instrukcje od Służby Dyżurnej dotyczące samego śluzowania. Dlatego też wymagane jest posiadanie na każdej jednostce radiotelefonu UKF z kanałem 68 - dodała.

Dla skuterów wodnych czy kajaków wymagane jest uzyskania jednorazowej zgody Kapitana Portu na wejście do portu i śluzowanie, w której będą określone warunki, jakie musi spełnić jednostka. Należy wcześniej wystąpić o taką zgodę, wysyłając prośbę na adres: kpns@umgdy.gov.pl.

REKLAMA

W jakich godzinach działa nowa trasa do Bałtyku?

Urząd Morski w Gdyni przypomniał, że w ciągu całego tygodnia, codziennie są cztery śluzowania: z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany - 8.30-10.30 (jednostki wpływają do śluzy 8.30-09.30), z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską - 11.00-13.00 (jednostki wpływają do śluzy 11.00-12.00), z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany - 13.30-15.30 (jednostki wpływają do śluzy 13.30-14.30) i z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską - 16.00-18.00 (jednostki wpływają do śluzy 16.00-17.00).

Kiedy został otwarty?

Kanał żeglugowy został oficjalnie otwarty 17 września ub. roku. Pomimo, że realizacja tego etapu inwestycji trwała niespełna trzy lata, to przygotowania do niej rozpoczęły się na długo przed wbiciem pierwszej łopaty na piaskach Mierzei Wiślanej.

- Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, to pierwsza w historii Urzędu Morskiego w Gdyni inwestycja, składająca się ze wszystkich branż budowlanych, poza kolejową - podkreśliła Magdalen Kierzkowska.

Aktualnie trwają prace, związane z kontynuacją realizacji pozostałych etapów inwestycji tj. obudowy brzegów rzeki Elbląg wraz z budową nowego mostu obrotowego w Nowakowie, który w najbliższych dniach zostanie otwarty oraz pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Całkowita długość planowanej drogi wodnej to niemal 23 km.

REKLAMA

PR24/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej