ZALEW-23. Ćwiczenia wojska w rejonie Mierzei Wiślanej obserwowali prezydent Duda i szef MON

Prezydent Andrzej Duda i wicepremier Mariusz Błaszczak spotkali się w Porcie Morskim Nowy Świat z Żołnierzami Wojska Polskiego, sił Wysuniętej Obecności NATO oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji uczestniczącymi w rejonie drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną w ćwiczeniu pod kryptonimem ZALEW-23.

2023-04-18, 16:11

ZALEW-23. Ćwiczenia wojska w rejonie Mierzei Wiślanej obserwowali prezydent Duda i szef MON
Główny cel ćwiczenia to demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16 Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym.Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

Ćwiczenie taktyczne polskich sił zbrojnych pk. ZALEW-23 ma na celu prowadzenie działań w Zatoce Gdańskiej, rozpoznania granicy RP w rejonie Zalewu Wiślanego, reagowanie na zagrożenia hybrydowe we współdziałaniu z WOT, Policją i Strażą Graniczną.

Kluczowa rola kanału Mierzei Wiślanej 

Polski prezydent zwrócił uwagę, że Mierzeja Wiślana ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia przemieszczania się jednostek polskiego wojska.

Dziś to jedyny swobody dostęp dla naszych jednostek z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany - przypomina prezydent.

Główny cel ćwiczenia to demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16 Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym.

REKLAMA

Udział Batalionowej Grupy Bojowej NATO

Jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane przez dywizję w 2023 roku. W ćwiczeniu uczestniczy 2500 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Posłuchaj

Więcej o ćwiczeniach ZALEW-23 Agnieszka Drążkiewicz (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Ponadto, w ćwiczeniu zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń Modrzewina, 22 Bazie Lotniczej w Malborku oraz Porcie Wojennym w Gdyni.

Czytaj więcej:

IAR/mc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej