Uprawnienia dla ratowników medycznych. MZ przedstawiło szczegóły
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że osoby, które 22 czerwca br. realizowały kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego, po uzyskaniu tytułu licencjata, mogą wykonywać zawód na podstawie dyplomu ukończenia studiów w okresie dwóch lat od wejścia w życie ustawy, bez dokumentu "Prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego" oraz wpisu do rejestru.
2023-07-04, 13:46
PAP zwróciła się do resortu z prośbą o komentarz do doniesień o zamieszaniu wokół zapisów w ustawie o ratownikach. W publikacjach wskazywano, że absolwenci potrzebują dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu, wydawanego przez samorząd zawodowy, który jeszcze nie powstał.
Nabywanie uprawnień
Resort poinformował, że przygotował informację w sprawie sposobu nabywania uprawnień do wykonywania zawodu przez ratowników medycznych, którzy uzyskali tytuł zawodowy po dniu wejścia w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.
Wskazano w niej, że zgodnie z przepisami art. 218 tej regulacji osoby, które w dniu jej wejścia w życie (22 czerwca 2023 r.) spełniają łącznie warunki określone w art. 2 pkt 1-4, stają się ratownikami medycznymi w rozumieniu ustawy i przysługuje im prawo wykonywania zawodu.
Warunki te to m.in. pełna zdolność do czynności prawnych; stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu ratownika medycznego; znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu.
REKLAMA
Wymagania to również: rozpoczęcie przed 1 października 2019 r. studiów na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne lub medycyna ratunkowa i uzyskanie tytułu zawodowego licencjata lub magistra na tym kierunku (specjalności) lub rozpoczęcie po roku akademickim 2018/2019 studiów przygotowujących do wykonywania zawodu ratownika medycznego i uzyskanie tytułu zawodowego licencjata lub magistra, lub też rozpoczęcie przed 1 marca 2013 r. nauki w publicznej szkole policealnej lub niepublicznej szkole policealnej o uprawnieniach szkoły publicznej i uzyskanie dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego ratownika medycznego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie ratownik medyczny.
Studia przygotowujące
MZ wyjaśnia, że przepis art. 218 ust. 1 ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych dotyczy także osób, które rozpoczęły po roku akademickim 2018/2019 studia przygotowujące do wykonywania zawodu ratownika medycznego i uzyskały po 22 czerwca 2023 r. tytuł zawodowy licencjata lub magistra (spełniających warunek z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy).
Osoby, które 22 czerwca 2023 r. (w dniu wejścia w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych) realizowały kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego, po uzyskaniu tytułu zawodowego licencjata, mogą wykonywać zawód na podstawie dyplomu ukończenia studiów w okresie dwóch lat od dnia wejścia w życie ustawy bez uzyskania dokumentu "Prawo wykonywania zawodu ratownika medycznego" oraz wpisu do rejestru.
Przywołane uregulowanie – jak podnosi MZ – dotyczące uprawnień do wykonywania zawodu – nie jest nowe i precedensowe. Podobna regulacja dotyczyła zawodu fizjoterapeuty (art. 143 w zw. z art. 13 ust. 1 pkt 1-5 ustawy z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty).
REKLAMA
- Krajowa Sieć Onkologiczna ruszy w przyszłym roku. Kraska: każdy pacjent będzie miał swojego opiekuna
dz/PAP, IAR
REKLAMA