NATO zabezpiecza się na wypadek ataku Rosji. Jest wstępna zgoda na plany obronne
Jest wstępna zgoda w NATO na plany obronne na wypadek zagrożenia atakiem przede wszystkim ze strony Rosji. Jako pierwsza poinformowała o tym agencja Reutera powołując się na dyplomatów w Wilnie, gdzie jutro rozpoczyna się szczyt Sojuszu. Tę informację potwierdziła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Ostatecznie plany zostaną zaakceptowane, kiedy zgodę dadzą przywódcy krajów NATO-wskich na wileńskim szczycie.
2023-07-10, 21:05
To pierwsze regionalne plany NATO od czasów zimnej wojny, które będą gwarantować jeszcze lepszą obronę Sojuszu. Przez wiele lat tych planów nie aktualizowano, bo uznano, że nie ma zagrożenia ze strony Rosji i NATO zajmowało się misjami w świecie, w Afganistanie, czy Iraku.
Teraz Rosja już nie jest partnerem, ale największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Stąd potrzeba dostosowania Sojuszu do sytuacji. Polska wraz z krajami bałtyckimi jest objęta planem nazywanym "centrum" z głównym dowództwem w Holandii.
Jednostki będą przypisane do obrony konkretnego regionu
Kluczowe w tych planach są sprecyzowane wytyczne dotyczące tego, które siły będą reagować na wypadek ataku. Jednostki będą przypisane do obrony konkretnego regionu, a z tym wiążą się także ćwiczenia i zaplecze zbrojeniowe.
Od pierwszego dnia ewentualnego ataku jednostki NATO-wskie będą gotowe do obrony.
REKLAMA
- Chodzi o to, by uniknąć sytuacji takich jak na przykład w Buczy na Ukrainie. Reakcja NATO będzie natychmiastowa, by nie dopuścić do okupacji terytorium i okrucieństw - powiedział jeden z NATO-wskich dyplomatów.
Posłuchaj. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Polskim Radiu 24
Czytaj też:
- Szczyt NATO w Wilnie a akcesja Ukrainy. "Brak wyraźnej deklaracji będzie rozczarowaniem"
- "Kijów broni dziś państw Zachodu". Manifestacja poparcia dla kandydatury Ukrainy do NATO
PAP/mn
REKLAMA