"Trzeba wysyłać sygnały odstraszania w kierunku Moskwy". Przydacz o rozpoczynającym się szczycie NATO
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział w TVP Info, że we wnioskach ze szczytu NATO pojawią się stwierdzenia o adaptacji NATO do współczesnych wyzwań oraz kwestia wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.
2023-07-11, 09:18
Marcin Przydacz powiedział, że Polsce na tym wzmocnieniu najbardziej zależy. "Aby wschodnia flanka - Polska, państwa bałtyckie i inne państwa regionu były jeszcze bardziej wzmocnione w polityce odstraszania i obrony".
- Bo tak jak zawsze powtarzamy nikt w NATO nie chce żadnej interakcji z podstawowym przeciwnikiem czy zagrożeniem - jak go w Madrycie nazwano - mianowicie mówię tutaj o Rosji, ale trzeba Rosję odstraszać. NATO jest silniejsze, jest silniejsze także poprzez swoją jedność. Trzeba wysyłać sygnały w kierunku Moskwy odstraszania, ale jednocześnie poszerzania NATO - powiedział Marcin Przydacz.
Szczyt NATO w Wilnie rozpoczyna się o 13.00 polskiego czasu i potrwa dwa dni.
Postulaty Polski
Polska jest jednym z krajów, które chcą jak najszybszego wejścia Ukrainy do NATO. Wiadomo, że podczas dzisiejszego szczytu nie ma szans na formalne zaproszenie Kijowa, ale Ukraina miałaby otrzymać przynajmniej zarys swojej drogi do Sojuszu.
REKLAMA
Polski prezydent Andrzej Duda zapowiadał też, że będzie chciał rozmawiać o zagrożeniu ze strony Białorusi, gdzie Rosja przenosi broń nuklearną oraz część najemników z Grupy Wagnera.
Posłuchaj
Podczas szczytu politycy mają też zatwierdzić trzy plany obrony regionalnej dla Europy, w tym jeden dla Polski i krajów bałtyckich. To pierwsze takie dokumenty od czasu Zimnej Wojny. Mają one zagwarantować szybszą i skuteczniejszą obronę danego terytorium w przypadku zagrożenia.
- Erdogan zgodził się na wejście Szwecji do NATO. "To historyczna chwila"
- Szczyt NATO. Joe Biden jest już na Litwie
Wiceszef MSZ o szczycie NATO w Wilnie: oczekujemy wzmocnienia bezpieczeństwa flanki wschodniej
IAR/PAP/pkur
REKLAMA
REKLAMA