List Tuska do Putina z 2008 r. Cenckiewicz: wpisywał się w strategię polityki rosyjskiej
- List Donalda Tuska do Władimira Putina z początku czerwca 2008 roku wpisuje się w strategię polityki rosyjskiej oraz w projekt polityki niemieckiej. Wychodzi naprzeciw koncepcjom, które Rosja wyraźnie formułowała po szczycie NATO w Bukareszcie - mówił w programie w TVP INFO współautor programu "Reset" Sławomir Cenckiewicz.
2023-07-11, 10:05
Telewizja Polska wyemitowała piąty odcinek serialu dokumentalnego "Reset", który dotyczył m.in. dwóch wizyt prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji w 2008 roku. W tym odcinku autorzy dokumentu opisywali też list Donalda Tuska do Władimira Putina z czerwca 2008 roku.
Sławomir Cenckiewicz, współautor serialu mówił, że przedmiotem sporu między prezydentem Kaczyńskim a ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem był stosunek do Federacji Rosyjskiej.
- Sporem, który spowodował tak wielki konflikt wewnątrz polskiej polityki, była kwestia stosunku do Rosji i w ogóle polityka wschodnia Tuska, która była zerwaniem z całą tradycją polityki polskiej po roku 1989 i można powiedzieć, że była to próba finlandyzacji, wpasowania się w rosyjską koncepcję finlandyzacji Polski - ocenił historyk.
Wyjaśnił, że finlandyzacja w okresie zimnej wojny oznaczała powstrzymanie się od wszystkich działań, które mogłyby w sferze bezpieczeństwa nie podobać się Związkowi Sowieckiemu. - Po 1991 roku Rosjanie dążyli do tego, żeby ten projekt finlandyzacji był stosowany w warunkach, kiedy już Związku Sowieckiego nie będzie i jest Federacja Rosyjska - dodał.
REKLAMA
List Tuska do Putina
Komentując list Tuska do Władimira Putina, mówił, że nie ocenia go jedynie przez pryzmat polskich spraw, "czyli tego, że Tusk wspomina rozmowę z Putinem z 8 lutego 2008 roku podczas której padła propozycję rozbioru Ukrainy, a później Putin straszył nas rakietami jądrowymi".
- List nie jest dla mnie ważny ze względu na zaproszenie Putina. Jest natomiast ważny ze względu na dopasowanie się do dwóch koncepcji, do koncepcji europejskiej (niemieckiej) polityki względem Rosji - wskazał.
Zdaniem historyka list Tuska wpisywał się w strategię polityki rosyjskiej.
- Rosjanie dążyli do wielkiej ramowej umowy między UE a Rosją, do ruchu bezwizowego dla Rosjan i do wielkiej umowy energetycznej, co było związane z budową gazociągu północnego, czyli Nord Stream 2. Te wszystkie elementy Tusk proponuje w liście z początku czerwca 2008 roku Putinowi - podkreślał.
REKLAMA
Jak dodał, list wpisuje się w projekt polityki niemieckiej, czy polityki europejskiej, a jednocześnie wychodzi naprzeciw koncepcjom, "które wówczas Rosja po szczycie NATO w Bukareszcie wyraźnie formułowała". - To zupełnie niesamowite - przyznał.
"RESET" - odc. 5
LIST DONALDA TUSKA do WŁADIMIRA PUTINA cz. 1:
LIST DONALDA TUSKA do WŁADIMIRA PUTINA cz. 2:
tvp.info/pkur
REKLAMA