Powstanie Centralna Dolina Wodorowa. Minister Moskwa: to dobry moment na realizację takich przedsięwzięć

- Jeżeli jest czas na wodór, to on jest właśnie teraz - podkreśliła w poniedziałek w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej.

2023-07-17, 13:10

Powstanie Centralna Dolina Wodorowa. Minister Moskwa: to dobry moment na realizację takich przedsięwzięć
Minister Moskwa: poprzez wykorzystanie wodoru i gazu możemy obniżyć emisyjność sektora energetycznego. Foto: Ministerstwo Klimatu i Środowiska/Twitter

- Każda Dolina Wodorowa, która powstaje to jest duża odwaga i duża nadzieja. Dziękuję bardzo, że państwo z tą nadzieją i odwagą, chcecie tę inicjatywę podjąć - powiedziała minister Anna Moskwa.

Zauważyła, że to dobry moment na realizację takich przedsięwzięć. - Jeżeli jest czas na wodór, to on jest właśnie teraz. Dobrze, że Polska właśnie w tym czasie podejmuje takie działania i dobrze, że nie pojedynczo, tylko w takiej inicjatywie, jaką jest Centralna Dolina Wodorowa - powiedziała szefowa resoru klimatu.

Obawy, że wodoru będzie za mało

Anna Moskwa podkreśliła, że Centralna Dolina Wodorowa jest wyjątkowa ze względu m.in. na to, że łączy co najmniej trzy województwa. - A ja wierzę, że docelowo i więcej, bo Kozienice mają specyficzną lokalizację, która ułatwia takie inicjatywy - powiedziała.

Według minister, specyficzny w Centralnej Dolinie Wodorowej jest wątek gazowy. - Każda Dolina opiera się o potencjał swojego lokalnego przemysłu. Tutaj, w Kozienicach, ten potencjał gazowy jest wyjątkowy - podkreśliła Anna Moskwa.

REKLAMA

Wskazała, że przed Centralną Doliną Wodorową stoi dużo wyzwań, związanych m.in. obawą, że wodoru będzie za mało.

- Patrząc na listę podmiotów, które są zainteresowane wodorem, widzimy, że z nadzieją czekają na Centralną Dolinę Wodorową - powiedziała minister klimatu i środowiska.

Optymalizacja procesów i kosztów

Centralną Dolinę Wodorową mają tworzyć podmioty z województwa świętokrzyskiego, łódzkiego oraz południowego Mazowsza. W Polsce działa siedem dolin wodorowych (dolnośląska, mazowiecka, podkarpacka, śląsko-małopolska, pomorska, wielkopolska, zachodniopomorska) oraz jeden Centralny Klaster Wodorowy.

Celem dolin wodorowych jest integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych oraz optymalizacja procesów i kosztów.

REKLAMA

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej