Jak firmy chcą chronić środowisko? Analitycy PIE znaleźli odpowiedź
Przedsiębiorcy mają świadomość swojej roli w ochronie środowiska w nadchodzących dekadach - 70 proc. firm przyznaje, że to biznes może w największym stopniu przeciwdziałać zmianom środowiskowym - wynika z raportu DNB Bank Polska i PwC. Z badań PIE i BGK wynika, że firmy produkcyjne i handlowe są najbardziej aktywne w podejmowaniu działań w celu poprawy dbałości o środowisko.
2023-07-23, 11:47
"Największe szkody w środowisku powodują produkcja żywności oraz przemysł wydobywczy. Z kolei handel detaliczny produkuje plastik krótkiego wykorzystania, który ma bardzo szkodliwy wpływ na środowisko. Z badań PIE i BGK wynika, że to właśnie firmy produkcyjne i handlowe są najbardziej aktywne w podejmowaniu działań w celu poprawy dbałości o środowisko" - czytamy w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Handel segreguje śmieci
Z lipcowego badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury przeprowadzonego przez PIE i BGK wynika, że większość firm podejmuje lub planuje podjąć działania zmierzające do poprawy dbałości o środowisko. Zdecydowanie najczęściej podejmowanym działaniem, wynikającym z obowiązujących przepisów prawnych, jest segregowanie śmieci (84 proc.). Przedsiębiorcy działający w handlu oraz produkcji przemysłowej to działanie wykonują niemal w 100 proc.
Połowa badanych firm ogranicza wytwarzanie odpadów. W tym działaniu znów prym wiodą firmy handlowe (65 proc.) i produkcyjne (53 proc.). Najrzadziej ograniczanie wytwarzania odpadów występuje w firmach budowlanych (39 proc.), chociaż co dziesiąta firma z tej branży planuje podjąć takie działanie.
Największy odsetek planujących ograniczanie produkcji odpadów (14 proc.) znajdziemy w branży TSL.
REKLAMA
Firmy produkcyjne stawiają na OZE
Z opracowania PIE wynika, że niemal co trzecia firma zdecydowała się na wprowadzenie mniej emisyjnych nośników energii, np. odnawialnych źródeł energii. Takie działanie najczęściej deklarują przedsiębiorstwa produkcyjne (42 proc.), które również najczęściej mają w planach takie rozwiązanie (22 proc.).
"Przy wysokich cenach energii korzystanie z OZE jest nie tylko ważne z punktu widzenia ekologii, ale również pozwala firmom zmniejszyć koszty związane z wykorzystaniem energii potrzebnej do produkcji" - podkreślają anlitycy PIE.
Co czwarta firma wykorzystuje ekologiczne materiały lub surowce do produkcji lub usług. Blisko połowa firm produkcyjnych i nieco więcej niż co trzecia firma budowlana już wykorzystują ekologiczne materiały lub planują je wykorzystywać.
Auta elektryczne bez zainteresowania
Zdecydowanie najrzadziej podejmowanym działaniem przez badane firmy jest wprowadzenie do floty pojazdów elektrycznych (7 proc. wskazań). Częściej samochody elektryczne znajdziemy w firmach handlowych (11 proc.) i usługowych (9 proc.) W produkcji tylko 4 proc. przedsiębiorstw wprowadziło do floty pojazdy elektryczne, ale blisko co dziesiąta firma planuje zakup takich pojazdów.
REKLAMA
Niezależnie od branży ok. 72 proc. przedsiębiorców nie wprowadziło i nie zamierza zakupu samochodów elektrycznych.
PR24.pl, PIE, DoS
REKLAMA