Na Wall Street niewielkie zmiany. W centrum uwagi była decyzja Fed

Wall Street zakończył środową sesję niewielkimi zmianami głównych indeksów, choć Dow Jones zanotował trzynasty wzrostowy dzień z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 1987 roku. W centrum uwagi była zgodna z przewidywaniami podwyżka stóp proc. przez Fed.

2023-07-27, 09:37

Na Wall Street niewielkie zmiany. W centrum uwagi była decyzja Fed
Indeks Dow Jones ma najdłuższą wzrostową serię od 1987 roku. Foto: Shutterstock/lev radin

Dow Jones Industrial na wczorajszym zamknięciu zwyżkował o 0,23 proc. i wyniósł 35.520,12 pkt. Indeks ma najdłuższą wzrostową serię od 1987 roku. Trwa ona już od trzynastu sesji z rzędu.  S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,02 proc. i wyniósł 4.566,75 pkt. Nasdaq Composite stracił 0,12 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.127,28 pkt.

Stopy procentowe w górę

Fed podniósł w środę stopy proc. w USA o 25 pb. do poziomu 5,25-5,50 proc. W komunikacie podano, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pkt baz.

Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r. Fed podał, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej może być właściwe, ale będzie zależało od napływających danych.

REKLAMA

Dalsze decyzje zależne od danych makro

Fed chce kontynuować pracę w tempie, które uważa za właściwe - poinformował prezes Fedu Jerome Powell na konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA. Według Powella, trajektoria polityki monetarnej będzie teraz trudna do przewidzenia, będzie zależna od danych makroekonomicznych.

- Będziemy nadal podejmować decyzje z posiedzenia na posiedzenie, opierając się na całości napływających danych i ich implikacjach dla perspektyw aktywności gospodarczej i inflacji, a także bilansu ryzyk. Pozostajemy zaangażowani w sprowadzenie inflacji z powrotem do naszego dwuprocentowego celu i utrzymanie dobrze zakotwiczonych długoterminowych oczekiwań inflacyjnych - powiedział prezes Fedu.

To nie koniec podwyżek?

- Chcemy kontynuować pracę w tempie, które uważamy za właściwe. Myślę, że zwolnienie tempa ma sens, ponieważ teraz podejmujemy ostateczne decyzje. Tak właśnie zrobiliśmy na poprzednim spotkaniu. I myślę, że jest to możliwe, wspomniałem wcześniej, że będziemy zacieśniać politykę monetarną na co drugim spotkaniu. Nie wykluczamy takiej możliwości. To naprawdę zależy od tego, co powiedzą nam dane - dodał.

Przewodniczący Fedu powiedział, że FOMC zaczyna obserwować efekty zacieśniania polityki pieniężnej, lecz potrzeba czasu, by działały one w pełni.

REKLAMA

Prezes Fedu powiedział, że kolejne posiedzenia będą całkowicie zależne od danych makro.

- We wrześniu przyjrzymy się dwóm dodatkowym raportom o zatrudnieniu, oraz dwóm dodatkowym raportom CPI. I właśnie temu będziemy się przyglądać i wtedy podejmiemy decyzję. Decyzja ta może oznaczać kolejną podwyżkę we wrześniu lub decyzję o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie - wskazał prezes Fedu.

- Ponownie zadamy sobie pytanie, czy ogólny sygnał jest taki, że musimy zrobić więcej. Że musimy dalej zacieśniać politykę pieniężną. A jeśli otrzymamy taki sygnał, kiedy tylko go otrzymamy, i taka będzie wspólna ocena komitetu, to pójdziemy naprzód. Jeśli nie, będziemy mieli możliwość utrzymania polityki monetarnej na tym poziomie. Ale to zależy w dużej mierze od danych, których jeszcze nie mamy - dodał.

W USA nie będzie recesji

Jerome Powell poinformował, że Fed nie prognozuje już recesji w USA.

REKLAMA

- Obecnie w naszych prognozach zauważalne jest spowolnienie wzrostu gospodarczego, które rozpocznie się jeszcze w tym roku, ale biorąc pod uwagę odporność gospodarki w ostatnim czasie, nie przewidujemy już recesji - powiedział prezes Fedu.

Sprzedaż nowych domów w USA w czerwcu wyniosła 697 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 725 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano sprzedaż w wysokości 715 tys., po korekcie z 763 tys.

W ujęciu mdm sprzedaż spadła o 2,5 proc., wobec wzrostu o 6,6 proc. mdm miesiąc wcześniej, po rewizji z 12,2 proc. Analitycy oczekiwali -1,2 proc.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA - indeks wyrównany sezonowo spadł o 1,8 proc. w tygodniu zakończonym 21 lipca - podało Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Poprzednio indeks wzrósł o 1,1 proc.

REKLAMA

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 600 tys. baryłek, czyli o 0,1 proc. do 456,82 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 786 tys. baryłek, czyli o 0,4 proc. do 217,60 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 245 tys. baryłek, czyli o 0,2 proc. do 117,95 mln baryłek.

Po decyzji Fed ceny ropy w górę

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w czwartek w reakcji na dobre nastroje na giełdach po komentarzach z Fed i po danych o zapasach paliw w USA. 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 79,42 USD, wyżej o 0,81 proc. Ropa Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 83,43 USD za baryłkę, wyżej o 0,62 proc.

Na rynkach oczekuje się, że Arabia Saudyjska może we wrześniu zmniejszyć swoje dostawy ropy o 1 mln baryłek dziennie, mając na celu wspieranie ożywienia cen ropy na globalnych rynkach. Również Rosja zmniejsza dostawy ropy, aby wesprzeć notowania surowca. 

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej