80. Tour de Pologne: "łapią bomby" i "zaliczają szlify" - poznajcie język peletonu

Wszyscy znają takie słowa jak "peleton", "bidon", "kask" czy "etap" – polszczyzna pożyczyła je z języka francuskiego, co nie powinno zresztą dziwić, bo to przecież Francja jest ojczyzną kolarstwa. Kolarski  socjolekt jest jednak bogaty i przy okazji 80. Tour de Pologne warto dowiedzieć się co oznacza zwrot "złapać bombę" czy "pokonywać wzniesienie z blatu".   

2023-08-04, 12:00

80. Tour de Pologne: "łapią bomby" i "zaliczają szlify" - poznajcie język peletonu
Portorykańczyk Abner Gonzalez z grupy Movistar podczas kolarskiego wyścigu Tour de Polognew 2022 roku . Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Polskie Radio to jedyny radiowy patron medialny 80. edycji Tour de Pologne. Na naszych antenach pojawią się transmisje z wyścigu. W ramach współpracy organizatorów wyścigu i Polskiego Radia powstanie również seria podcastów o historii kolarstwa w Polsce, zapraszamy też na stronę PolskieRadio24.pl - jest tam serwis specjalny Tour de Pologne 2023.

80. Tour de Pologne >>> CZYTAJ WIĘCEJ 

Vive le Tour! Dziś z okazji trwającego Tour de Pologne kilka słów i wyrażeń związanych z kolarstwem. Wszyscy znają takie słowa jak "peleton", "bidon", "kask" czy "etap" – polszczyzna pożyczyła je z języka francuskiego, co nie powinno zresztą dziwić, bo to przecież Francja jest ojczyzną kolarstwa.

Te wyrazy wchodzą w skład kolarskiego socjolektu, czyli odmiany języka, którą posługują się przedstawiciele danej profesji albo grupy społecznej. Taki język często bywa trudny do zrozumienia dla osób niewtajemniczonych.

REKLAMA

I tak tylko nieliczni wiedzą, co oznacza "podjechać wzniesienie z blatu" - czyli na dużej zębatce z przodu, czasem to nielichy wyczyn!.

Znany jest powszechnie zwrot "złapać gumę" - przebić dętkę, ale "złapać bombę" jest już dla wielu enigmatyczny - oznacza całkowicie i nagle stracić energię.

W szybkiej jeździe na rowerze nie pomagają z pewnością "drewniane nogi", czyli takie które nie chcą kręcić. Przez to trudno jest "trzymać koło", czyli jechać bezpośrednio za kolarzem przed nami.

Przy szybkiej jeździe trzeba też uważać na wirażach, można wtedy "zaliczyć szlif" - przewrócić się, co często skutkuje bolesną "zdrapką" - zdarciem skóry’ które bardzo długo się goi.

REKLAMA

Posłuchaj

Kolarski słowniczek 1:58
+
Dodaj do playlisty

Więcej wpisów poświęconych językowi polskiemu w cyklu „Mogę na słówko?” dostępnych na:

https://www.facebook.com/centrumedukacjimedialnej

https://linkedin.com/company/centrumedukacjimedialnej


Tour de Pologne 2023. Polskie Radio na czele wyścigu

***

REKLAMA

80. Tour de Pologne rozpoczął się 29 lipca. Trasa liczyła siedem etapów o łącznej długości 1135,5 km. 


W 2023 roku Tour de Pologne obchodził potrójny jubileusz: minęło 95 lat od pierwszego wyścigu, 30 lat od objęcia przez Langa funkcji dyrektora, a ponadto to 80. edycja.

Trasa 80. Tour de Pologne:

1. etap: Poznań - Poznań (183,7 km)
2. etap: Leszno - Karpacz (202,9 km)
3. etap: Wałbrzych - Duszniki-Zdrój (163,3 km)
4. etap: Strzelin - Opole (198,6 km)
5. etap: Pszczyna - Bielsko-Biała (198,8 km)
6. etap: Katowice - Katowice (jazda indywidualna na czas, 16,6 km)
7. etap: Zabrze - Kraków (166,6 km)

<<< WIĘCEJ O TOUR DE POLOGNE 2023 >>>




REKLAMA

Trasa TdP 2023 Trasa TdP 2023

Polskie Radio jest patronem medialnym 80. Tour de Pologne:

<<< WIĘCEJ O TOUR DE POLOGNE 2023 >>>

Czytaj także:

Tour de Pologne 2023 

red/Tour de Pologne

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej