"Nakęceni". "Barbie" i "Oppenheimer", czyli dwa typy współczesnego kina

2023-07-28, 11:23

"Nakęceni". "Barbie" i "Oppenheimer", czyli dwa typy współczesnego kina
"Barbie" i "Oppenheimer" to jedne z najczęściej komentowanych premier ostatnich tygodni. Foto: Planet/ FORUM/ Planet/ FORUM

W Nakręconych", o "Barbie" Grety Gerwig i "Oppenheimerze" Christophera Nolana dyskutowali Piotr Gociek i Łukasz Adamski.

- Byłem bardzo zdumiony filmem "Barbie", ponieważ on jest bardzo niepoprawny politycznie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Argumentował, że to film, który "informuje, że: dziewczyny, nie musicie na siłę być doktorami, adwokatami itd., bo są jeszcze inne rzeczy w życiu i warto być sobą na inny sposób, to bardzo nieoczekiwane w dzisiejszym, sfeministycznionym kinie przesłanie - wskazywał.

Łukasz Adamski ocenił z kolei, że "Barbie" to z jednej strony "erupcja woke-kultury, absolutnej poprawności i feminizmu jednowymiarowego", ale też ten film "dotyka celebracji przeciętności", czyli "czegoś, co kręgi lewicowe, politycznie-poprawne, lubią robić, czyli mówić: ty nie musisz być wspaniały, nie musisz dążyć do doskonałości". - To bardzo antykapitalistyczny film - stwierdził

W "Nakręconych" także o filmie "Oppenheimer" Christophera Nolana. Piotr Gociek stwierdził, że naukowiec jest "idealnym bohaterem nolanowskim" i przywołał kreacje Batmana, bohaterów "Incepcji" i "Teneta". Wskazał też, że "Oppenheimer" to dzieło trzygodzinne, pełen "dbałości o szczegóły, malowniczości".

Także Łukasz Adamski ocenił, że "Oppenheimer" "wpisuje się w »stare Hollywood«". - "Oppenheimer" to nie jest film o bombie atomowej, tylko o nieumiejętności odkupienia - wskazał. - Nolan potrafił wyciągnąć niejednoznaczność postaci Oppenheimera - stwierdził Łukasz Adamski.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Piotr Gociek i Łukasz Adamski o "Oppenheimerze" i "Barbie" ("Nakręceni"/ PR24) 23:34
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

***

Audycja: "Nakręceni - magazyn premier filmowych"

Prowadzący: Piotr Gociek i Łukasz Adamski

Data emisji: 27.07.2023

Godzina emisji: 22.06


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej