Prezydent Duda: dzięki wysiłkowi powstańców warszawskich udało nam się odzyskać wolną Polskę

2023-07-31, 19:34

Prezydent Duda: dzięki wysiłkowi powstańców warszawskich udało nam się odzyskać wolną Polskę
Prezydent Andrzej Duda.Foto: PAP

Prezydent Andrzej Duda podziękował powstańcom warszawskim, bo - jak mówił - dzięki ich wysiłkowi udało nam się odzyskać suwerenną i w pełni wolną Polskę. W przeddzień 79. rocznicy wybuchu powstania prezydent wziął udział w Apelu Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie jest dziś dla nas nie tylko niezwykle ważnym wydarzeniem w historii, ale także lekcją jak trzeba dbać o ojczyznę, żeby ojczyzna trwała i przetrwała - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania.

Prezydent wziął udział w apelu pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.

- Powstanie Warszawskie, tamten niezwykły czyn zbrojny, jedyny w swoim rodzaju w czasie całej II wojny światowej (...) jest dla nas dziś, także tu, w Polsce, tej wolnej suwerennej i niepodległej, niezwykle ważnym nie tylko wydarzeniem w historii, ale także niezwykle ważną lekcją: jak trzeba dbać o ojczyznę, żeby ojczyzna trawa i przetrwała, co to znaczy bezpieczna ojczyzna - powiedział prezydent.

Zwrócił uwagę na rzymską paremię wypisaną na kolumnach budynku Sądu Najwyższego "Vim vi repellere licet - siłę wolno odeprzeć siłą".

 - Ale żeby ją odeprzeć, to trzeba mieć siłę prawdziwą. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że jeśli mamy świadomość, że siły nam brak, a mimo to walczymy, to tym większe jest nasze bohaterstwo, ale prawdopodobieństwo naszego zwycięstwa jest wtedy niższe - powiedział prezydent.

W trakcie uroczystości Andrzej Duda podkreślał, że uczestnicy zrywu stanęli do walki pomimo nieadekwatnego uzbrojenia, którego wówczas nie mogli zdobyć. Dodał, że niemiecka armia była znakomicie uzbrojona, przygotowana i okrutna, dlatego bohaterstwo powstańców było tym większe:

Posłuchaj

Prezydent RP: powstańcy warszawscy walczyli o zasady 0:20
+
Dodaj do playlisty

Walczący podczas powstania nie mieli odpowiedniego uzbrojenia

Prezydent podkreślał podczas wystąpienia na Placu Krasińskich, że walczący podczas powstania nie mieli odpowiedniego uzbrojenia, by stanąć do równej walki z hitlerowską armią.

 - A jednak powstańcy walczyli: o zasady, o odzyskanie wolnej, suwerennej, niepodległej ojczyzny, o wolną Polskę. Ta wolna Polska, którą tak bardzo chcieli, żeby wróciła na mapy, była warta tego, by iść z Vis-ami na Tygrysy - mówił prezydent nawiązując do słów jednej z powstańczych piosenek.

Nawiązując do wezwania modlitewnego, które padło podczas poprzedzającej apel poległych mszy św.: "żeby z tamtej krwi przelanej umieli wyciągnąć wnioski, budując taką bezpieczną Rzeczpospolitą, żeby nigdy więcej taka straszliwa ofiara nie musiała się powtórzyć", prezydent powiedział, że "to jest dzisiaj wielkie nasze zadanie".

- To dzisiaj jest wielkie zadanie nas wszystkich. Oczywiście w pierwszej kolejności tych, którzy w swoich rękach dzierżą w tej chwili odpowiedzialność za Rzeczpospolitą, za naszą Polskę - mówił. -  Ale to odpowiedzialność nasza wspólna za tę Rzeczpospolitą - dodał. Dziękował wszystkim, którzy tę odpowiedzialność dzisiaj dźwigają rozumiejąc jej istotę.
Prezydent dziękował także wszystkim, którzy zgłaszają się do ochotniczej służby wojskowej, a także wszystkim polskim żołnierzom i funkcjonariuszom.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy sprawują w Polsce władzę i podejmują decyzje o tym, że decydują o zwiększeniu potencjału militarnego Rzeczypospolitej w sytuacji potencjalnie rosnącego zagrożenia, dopiero rosnącego zagrożenia, by nie był Polak mądry po szkodzie, byśmy nie byli tymi ostatnimi, którzy się zorientowali, że rzeczywiste niebezpieczeństwo nadchodzi - powiedział Duda. 

Polowa msza święta

Wcześniej na placu Krasińskich odbyła się polowa Msza Święta w intencji powstańców, a rano Rada Warszawy uhonorowała zasłużonych dla stolicy poprzez przyznanie odznak Honorowego Obywatela Warszawy oraz nagrody miasta stołecznego.

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przypada jutro - 1 sierpnia. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Powstańcy walczyli z przeważającymi siłami niemieckimi przez 63 dni. W walkach poległo około 18 tysięcy żołnierzy. Niemcy wymordowali też około 180 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy.

Posłuchaj

Posłuchaj fragmentu apelu wygłoszonego przez prezydenta RP 0:26
+
Dodaj do playlisty

W ramach upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17 na 60 sekund uruchomione zostaną syreny alarmowe - poinformował stołeczny ratusz. 

Specjalny apel o godne uczczenie godziny "W" wystosowali powstańcy.

Czytaj też:

IAR/PAP/mn

Polecane

Wróć do strony głównej