"Jak bezpiecznie latać dronami". Ruszyła nowa kampania informacyjna
"Jak bezpiecznie latać dronami" - to nowa kampania informacyjna związana z wykorzystaniem dronów w przestrzeni miejskiej prowadzona przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Urząd miasta stołecznego Warszawy. Jej celem jest przypomnienie zasad lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi.
2023-08-03, 15:44
Na stołecznych przystankach będzie można zobaczyć plakaty informujące o obowiązkach pilota drona. Akcja jest skierowana przede wszystkim do osób, które zaczynają swoją przygodę z bezzałogowcami i potrwa do końca sierpnia.
Dron to statek powietrzny
W wakacje zainteresowanie lataniem dronami jest większe niż zazwyczaj. Te przypominające często zabawkę urządzenia, dzięki wbudowanej kamerze mogą wykonać piękne zdjęcia z wakacyjnych podróży. Najchętniej fotografowane z lotu ptaka są miejsca oraz miasta atrakcyjne turystycznie, takie właśnie jak Warszawa.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że dron jest statkiem powietrznym tak jak między innymi samolot pasażerski, czy śmigłowiec i tak samo jak one musi być pilotowany z zachowaniem najwyższego bezpieczeństwa oraz zgodnie z przepisami prawa lotniczego. Za ich złamanie grożą konsekwencje karne. Przed pierwszym lotem dronem należy pamiętać o tym, by:
- zarejestrować się na stronie drony.ulc.gov.pl,
- przejść bezpłatne szkolenie i test online,
- zapoznać się z instrukcją użytkowania drona,
- sprawdzić, gdzie można latać,
- zgłosić każdy lot w Aplikacji Drone Radar.
Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina, że odpowiedzialność za bezpieczne użytkowanie drona ponosi osoba, która nim steruje.
REKLAMA
Incydenty z dronami
W połowie maja tego roku doszło do incydentu w okolicach warszawskiego lotniska imienia Fryderyka Chopina. Pilot lądującego samolotu PLL LOT zgłosił pilot maszyn, która leciała z Poznania. Dron o wielkości małego szybowca znalazł się kilkadziesiąt metrów od samolotu. Przestrzeń powietrzna nad lotniskiem została zamknięta na pół godziny.
W tej chwili w Polsce jest prawie 190 tysięcy zarejestrowanych użytkowników bezzałogowych statków powietrznych. Rejestracji podlega każdy, kto chce latać dronem o masie powyżej 250 gramów lub dronem posiadającego kamerę. Samodzielnie loty można wykonywać od 16 roku życia. To kolejna, po kampanii "Sprawdź, czy możesz TU latać dronem", wspólna akcja edukacyjna ULC i Urzędu miasta stołecznego Warszawy poświęcona bezpieczeństwu warszawiaków.
Urząd Lotnictwa Cywilnego przygotował również ulotkę dla producentów i dystrybutorów dronów, którą można pobrać ze strony ULC.
- Jastrzębie-Zdrój: ruszyły regularne loty dronów transportowych
- Grupa WB zwiększa moce produkcyjne. Wśród priorytetów dron Warmate
Aleksander Pszoniak/IAR/PR24/akg
REKLAMA