Ulewy i burze z gradem. Przed nami bardzo niebezpieczna noc. Cała Polska w alertach IMGW

Pogoda w najbliższych godzinach będzie bardzo niebezpieczna. Synoptycy prognozują, że praktycznie na terenie całego kraju mogą wystąpić ulewne deszcze i burze z gradem, którym towarzyszyć będą silne porywy wiatru. W związku z tym IMGW wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Największe zagrożenie powodziowe, w związku z opadami i burzami, jest obecnie na południu Polski.

2023-08-05, 20:35

Ulewy i burze z gradem. Przed nami bardzo niebezpieczna noc. Cała Polska w alertach IMGW
Burze z gradem i silny deszcz. Ostrzeżenia IMGW. Prognoza pogody na noc. Foto: Shutterstock/marcin_sroka

W nocy z soboty na niedzielę, na wschodzie zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami z gradem. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite, z opadami deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym.

- Opadów znów będzie sporo - do 40 mm. Lokalnie - w Beskidach i w Tatrach do 50 mm, a w czasie burz od 15 mm do 40 mm - informuje synoptyk IMGW Dorota Pacocha.

W nocy, na krańcach wschodnich możliwa krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów. Temperatura minimalna od 11 stopni w rejonach podgórskich Sudetów, w centrum około 17, a na krańcach wschodnich do 21 stopni Celsjusza.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na wschodnim wybrzeżu dość silny, na południu porywisty. Na wschodzie kraju powieje z kierunków wschodnich, na pozostałym obszarze z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru osiągną prędkość do 90 km na godzinę.

REKLAMA

Burze z gradem i ulewne deszcze. Lista alertów IMGW

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Pierwszy, najniższy stopień dotyczy całości województw pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego. Obowiązuje też na północy opolskiego, północy i zachodzie dolnośląskiego, w podkarpackim wokół Przemyśla, na południu, w środku i na północnym wschodzie mazowieckiego z Warszawą oraz na wschodzie warmińsko-mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Drugi, wyższy stopień zagrożenia pogodowego obowiązuje w całości województw zachodniopomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Dotyczy również zachodu warmińsko-mazurskiego z Olsztynem, północy i zachodu oraz południowego wschodu mazowieckiego, północy śląskiego, północy małopolskiego, południa, zachodu i północy podkarpackiego oraz południa opolskiego i południa dolnośląskiego. W województwie lubelskim obowiązuje również drugi stopień ostrzeżenia przed upałami.

Ponadto na Podhalu i w Beskidzie Żywieckim obowiązuje trzeci najwyższy stopień zagrożenia pogodowego.

Lista alertów IMGW Lista alertów IMGW

Hydrolog IMGW: Najtrudniejsza sytuacja na południu Polski

Największe zagrożenie powodziowe, w związku z opadami i burzami, jest obecnie na południu Polski. - Zagrożenie dotyczy rzek górskich i podgórskich - powiedział IAR hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Paweł Staniszewski.

REKLAMA

- Niestety, te opady będą wynosiły nawet 100 milimetrów na dobę, więc to musi skutkować wezbraniem na rzekach i lokalnymi podtopieniami - powiedział hydrolog IMGW. Dodał, że woda w niektórych miejscach może przekroczyć stany alarmowe.

Obecnie - jak przypomniał Paweł Staniszewski - na południu Polski obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia. Do tej pory woda przekroczyła stan ostrzegawczy w województwie małopolskim.

W najbliższych godzinach strefa opadów, która przemieszcza się przez województwo dolnośląskie, będzie się przesuwała w głąb kraju, na północ. - Kolejna strefa opadów, w tym z burzami, wchodzi ze strony Słowacji i Czech na południe naszego kraju i w związku z tymi opadami będą przekroczone kolejne stany ostrzegawcze - powiedział Paweł Staniszewski.

Ostrzeżenia hydrologiczne 1. stopnia obowiązują w Polsce centralnej, północno-wschodniej oraz na Wybrzeżu. Tam są związane z wiatrem północnym, sztormem i wysokim wypełnieniem Bałtyku. Tu mogą być przekroczone stany ostrzegawcze na rzekach.

REKLAMA

Mapa alertów hydrologicznych IMGW Mapa alertów hydrologicznych IMGW

»Sprawdź prognozę pogody dla Twojego miasta w PolskieRadio24.pl«

Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski powiedział IAR, że interwencji strażaków nie było szczególnie dużo, ale najbliższa noc będzie też niebezpieczna.
- To jest 390 zdarzeń za dzisiejszą dobę (...), a najwięcej takich zgłoszeń mieliśmy w województwie małopolskim- 135, podkarpackim- 64 i mazowieckim- 49 - te trzy województwa przodują - powiedział Karol Kierzkowski.

Przypomniał, że Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 3. stopnia dla województw małopolskiego i śląskiego, w szczególności dla ich południowej części.

Brygadier Karol Kierzkowski powiedział, że sytuacja zmienia się dynamicznie, a strażacy są w ciągłej gotowości. Przypomniał, że ostrzeżenia hydrologiczne na jutro wciąż pozostają wysokie i zaapelował o ostrożność.

REKLAMA

Pogoda na niedzielę

W niedzielę, na wschodnie i w centrum zachmurzenie umiarkowane, pojawią się przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów do 30 mm, a lokalnie podczas burz do 40 mm.

Najchłodniej będzie na zachodzie kraju - do 15 stopni Celsjusza. W centrum ok. 25, a na Suwalszczyźnie nawet 33 stopnie Celsjusza.

Wiatr będzie umiarkowany, na wschodzie porywisty z kierunków południowych. Na zachodzie powieje z północy i zachodu.

Nad morzem wiatr porywisty do 75 kilometrów na godzinę, podczas burz do 90., a lokalnie może osiągnąć prędkość 100 km na godzinę.

REKLAMA

»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«

Gdzie jest burza? Mapa live:

jp/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej