Polska zamknie przejścia graniczne z Białorusią? Mariusz Błaszczak: rozważamy to

2023-08-10, 08:30

Polska zamknie przejścia graniczne z Białorusią? Mariusz Błaszczak: rozważamy to
Mariusz Błaszczak: rozważamy zamknięcie wszystkich przejść granicznych z Białorusią. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

- Rozważane jest zamknięcie wszystkich przejść granicznych z Białorusią, dodatkowo rozmawiamy w tej sprawie z Litwą - poinformował w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, szef MON.

Straż Graniczna informuje, że migranci próbują uszkadzać barierę na granicy polsko-białoruskiej, by nielegalnie dostać się na terytorium PolskiFunkcjonariusze zaznaczają, że migrantów inspirują do takich działań służby białoruskie, które z dużym zaangażowaniem organizują nielegalną migrację przez Polskę do innych krajów Unii Europejskiej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że jeżeli będą się powtarzać takie prowokacje jak naruszenie polskiej przestrzeni przez białoruskie śmigłowce, to rozważane jest zamknięcie wszystkich przejść granicznych z Białorusią.

Rozmowy z Litwinami

- Dodatkowo rozmawiamy w tej sprawie z Litwą, bo mamy z Litwinami poczucie wspólnoty interesów - dodał Błaszczak. Gość Polskiego Radia przyznał, że "nie można bagatelizować naruszenia polskiej przestrzeni przez białoruskie śmigłowce ze względu na białoruskie podejście". - To była kolejna prowokacja. Wszystko to, co dzieje się na Białorusi, jest skoordynowane z działaniami Rosji. Można odnieść wrażenie, że część polityków opozycji grała w tym spektaklu Kremla - mówił.

Mariusz Błaszczak poinformował również w "Sygnałach dnia", że resort przerzuca wojsko "bliżej granicy z Białorusią, żeby odstraszyć agresora, żeby nie odważył się nas zaatakować". - Około 10 tys. żołnierzy będzie na granicy - 4 tys. będzie bezpośrednio wspierało Straż Graniczną, 6 tys. będzie w odwodzie - podał szef MON.

Posłuchaj

Program 1 Polskiego Radia: szef MON o wzmacnianiu granicy z Białorusią (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

W tym roku ponad 19 tysięcy razy próbowano nielegalnie przekroczyć zieloną granicę. W całym ubiegłym roku było to niecałe 16 tysięcy. Lipiec był rekordowy - do Polski próbowało się przedostać prawie cztery tysiące osób. Takich liczb nie notowano od 2021 roku, gdy Białoruś rozpoczęła operację hybrydową. Według polskich władz każde nielegalne przekroczenie granicy Białorusi z Polską odbywa się z udziałem białoruskich służb, a cały proceder jest organizowany przez tamtejszych funkcjonariuszy.

Czytaj także:

dn/PR1

Polecane

Wróć do strony głównej