Niespokojna doba przy granicy z Białorusią. Straż Graniczna zatrzymała kolejne osoby
Straż Graniczna poinformowała, że minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 105 cudzoziemców. Jak wynika z komunikatu, to między innymi obywatele Sri Lanki, Sudanu, Iranu, Egiptu i Etiopii. Zatrzymani cudzoziemcy mieli rosyjskie wizyty turystyczne i pracownicze wydane w ostatnim czasie, a na Białoruś przyjechali zorganizowanym transportem z Moskwy.
2023-08-11, 09:25
W związku ze wzrostem liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi na ten odcinek skierowanych będzie dodatkowych tysiąc żołnierzy. Do Ministerstwa Obrony Narodowej wnioskował o to komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga. Oznacza to, że na granicy z Białorusią służbę pełnić będzie trzy tysiące żołnierzy.
Zaangażowanie białoruskich służb
Według polskich władz każde nielegalne przekroczenie granicy Białorusi z Polską odbywa się z udziałem białoruskich służb, a cały proceder jest organizowany przez tamtejszych funkcjonariuszy.
Nielegalni migranci są grupowani bezpośrednio w placówkach granicznych bądź w ich okolicy i przywożeni pod granicę w odpowiedniej chwili. Białoruskie służby mają uczestniczyć również w uszkadzaniu zapory granicznej - rozpierają i wycinają tworzące ją belki przy pomocy narzędzi elektrycznych.
Ponadto od czasu postawienia zapory na granicy z Białorusią zwiększyła się agresja próbujących wtargnąć do Polski wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji oraz żołnierzy. Migranci atakują butelkami, kamieniami, strzelają z procy, czy rzucają konary. Być może użyto także broni pneumatycznej lub palnej.
REKLAMA
Ponad 19 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy
W tym roku ponad 19 tysięcy razy próbowano nielegalnie przekroczyć zieloną granicę. W całym ubiegłym roku było to niecałe 16 tysięcy. Lipiec był rekordowy - do Polski próbowało się przedostać prawie cztery tysiące osób. Takich liczb nie notowano od 2021 roku, gdy Białoruś rozpoczęła operację hybrydową.
Około 500 osób usłyszało w tym roku zarzuty za transport nielegalnych migrantów. Większość z nich to obcokrajowcy. Zarzuty dotyczyły próby przedostania się w rejon granicy od strony polskiej, aby odebrać nielegalnych migrantów i przerzucić ich do Niemiec.
Zapora elektroniczna
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem, zamknięte do odwołania, są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
REKLAMA
- 500 zł mandatu za selfie. Turystka złamała zakaz wejścia na pas drogi granicznej
- Testy bariery elektronicznej na granicy z Rosją. Odbiór pierwszego odcinka w najbliższych dniach
Zobacz także: instalacja bariery elektronicznej na granicy z Rosją
IAR/PAP/nt
REKLAMA