Kolejne próby sforsowania polskiej granicy. Wśród zatrzymanych obywatele Nepalu i Etiopii

Minionej dobry 159 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Byli wśród nich obywatele Nepalu, Etiopii i Indii - podała Straż Graniczna. Od początku roku na granicy polsko-białoruskiej odnotowano blisko 20 tys. takich prób.

2023-08-14, 09:12

Kolejne próby sforsowania polskiej granicy. Wśród zatrzymanych obywatele Nepalu i Etiopii
Straż Graniczna poinformowała o kolejnych próbach wdarcia się do Polski od strony Białorusi. Foto: Twitter/@Straz_Graniczna

Niedaleko Płaskiej w Podlaskiem pięć osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Wołkuszankę. To czterech Kameruńczyków i obywatel Konga - podała Straż Graniczna w poniedziałek rano na Twitterze.

Poinformowała też, że od początku sierpnia było prawie 1,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Według statystyk Straży Granicznej, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej odnotowano blisko 20 tys. takich prób. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było łącznie 4 tys. takich prób. Jak wyliczył Podlaski Oddział SG, w tym roku na granicy z Białorusią ujawniono nielegalnych migrantów pochodzących z blisko 50 różnych państw.

Bariera fizyczna i elektroniczna

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

REKLAMA

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Rząd zapyta o likwidację zapory

Likwidacji bariery na granicy z Białorusią dotyczyć ma czwarte z pytań zaplanowanego na 15 października referendum. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" - tak brzmi propozycja ostatniego, czwartego pytania referendalnego, ogłoszona w poniedziałek przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Wcześniejsze dotyczą zgody na relokację migrantów, podniesienia wieku emerytalnego i prywatyzacji polskich spółek. W poniedziałek ostateczny kształt pytań ma przyjąć rząd.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] W referendum pytanie o zaporę na granicy. Minister Buda: opozycja może podjąć próbę jej likwidacji

REKLAMA

IAR, PAP/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej