Belgia ma problem. Po zamknięciu reaktorów jądrowych, rośnie emisja CO2

Belgia wyemitowała o 13 proc. więcej CO2 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy niż w tym samym okresie ubiegłego roku - pisze "De Standaard", powołując się na badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Gandawie. Przyczyną wyraźnego wzrostu jest zamknięcie reaktorów jądrowych Doel 3 i Tihange 2.

2023-08-14, 13:29

Belgia ma problem. Po zamknięciu reaktorów jądrowych, rośnie emisja CO2
Wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji to jeden z najistotniejszych kroków w procesie administracyjnym prowadzącym do rozpoczęcia budowy obiektu jądrowego. Foto: r.classen/Shutterstock

Doel 3 został zamknięty 23 września ubiegłego roku, a w lutym Tihange 2. W rezultacie Belgia straciła dwa gigawaty energii elektrycznej o niskiej emisji CO2. Ta strata jest natychmiast zauważalna w średnich emisjach w kraju, wynika z badań, o których informuje też agencja Belga.

Emisja wzrosła o 13 proc.

W porównaniu z okresem od lutego do lipca ubiegłego roku intensywność emisji CO2 w tym samym okresie tego roku wzrosła o 13 proc., ze 148 do 168 gramów CO2 na KWh.
Dla porównania Holandia wyemitowała 349 gramów CO2 na kWh z produkcji energii elektrycznej, Francja 72 gramy, a Niemcy 486 gramów.

Holandia i Niemcy nadal korzystają z elektrowni węglowych, podczas gdy Belgia nie.

Zmiany z miesiąca na miesiąc

Emisje CO2 w Belgii różnią się z miesiąca na miesiąc. Na przykład w lutym 2023 r. emisja CO2 była o 57 proc. wyższa niż rok wcześniej, podczas gdy w lipcu była o 33 proc. niższa.
Wynika to ze zmienności produkcji energii odnawialnej.

REKLAMA

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej