Pytania referendalne. Wiceszef MEiN: dosadne, zasadnicze i praktyczne
- Niech naród jednoznacznie wypowie się w referendum, a wynik głosowania zwiąże wszystkich przyszłych rządzących - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
2023-08-14, 16:00
Od piątku Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło trzy pytania, które mają pojawić się w październikowym referendum. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" - tak ma brzmieć czwarte pytanie w referendum 15 października. Jego treść przedstawił dziś w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 pytania referendalne są "dosadne, zasadnicze i praktyczne". - Kwestia rozbiórki muru na granicy z Białorusią jest papierkiem lakmusowym. Mur jest forpocztą wysiłków państwa pod rządami PiS, czyli prób obrony naszej integralności terytorialnej i nienaruszalności polskich granic. To symbol tego, że stawiamy opór siłom ze wschodu, Putinowi i Łukaszence, którzy chcieliby destabilizacji sytuacji w Polsce poprzez swoistą wojnę hybrydową. Obserwujemy ją zresztą od 2021 roku - powiedział Tomasz Rzymkowski.
- Pytanie, które zaprezentował minister Błaszczak, symbolizuje wysiłki rządu PiS w zakresie podnoszenia stopnia polskiego bezpieczeństwa. Natomiast pytanie dotyczące kwot imigrantów towarzyszy Polsce od 2014 roku. Niedługo minie 10 lat od momentu, gdy Angela Merkel powiedziała "herzlich willkommen" i rozpoczął się wielki eksodus z Afryki i Bliskiego Wschodu. Złamano tym samum suwerenność poszczególnych państw UE, które nie chcą uczestniczyć w eksperymencie multi-kulti. Obecnie nie jest to tylko eksperyment niemiecki, ale forma agresji Putina i Łukaszenki, którzy chcą destabilizować sytuację w poszczególnych krajach UE. Polacy są wyczuleni na tego typu formy zakamuflowanej agresji. Niech naród jednoznacznie wypowie się w referendum, a wynik głosowania zwiąże wszystkich przyszłych rządzących - tłumaczył wiceszef resortu edukacji i nauki.
Posłuchaj
REKLAMA
Pytania referendalne
W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - ma brzmieć: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", a drugie - o czym informowała wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło - "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?".
Trzecie pytanie przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki i ma ono brzmieć: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Termin referendum
Wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum Sejm ma rozpatrzyć 17 sierpnia, podczas dodatkowego, dwudniowego posiedzenia, rozpoczynającego się 16 sierpnia. Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki)
Data emisji: 14.08.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 15.06
PR24/jt
REKLAMA