Prezydent Andrzej Duda: Polacy zawsze traktowali swoje granice jak świętość
- Święto Wojska Polskiego łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. To najlepszy dzień, by mówić o naszym bezpieczeństwie w 2023 r. oraz w przyszłości; o bezpieczeństwie naszych dzieci i wnuków. To sprawa fundamentalna - podkreślił przed rozpoczęciem defilady wojskowej prezydent Andrzej Duda.
2023-08-15, 14:29
Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że Święto Wojska Polskiego to dzień "absolutnie wyjątkowy". Wskazał, że to dzień, w którym oddajemy hołd polskim żołnierzom, którzy przelewali krew w obronie naszej ojczyzny.
Jak dodał, "dzięki temu, że obecnie obrońcy Ukrainy powstrzymują rosyjską nawałę, Polska jest dziś bezpieczniejsza". - Jeśli ktoś tego nie rozumie i krytykuje nasze wsparcie, to nie rozumie niczego. Nie rozumie, na czym opiera się polskie bezpieczeństwo - podkreślił.
"Granice jak świętość"
Wskazał ponadto, że my, Polacy, zawsze traktowaliśmy nasze granice jak świętość. - Obrona granic to jeden z fundamentów niepodległości. Obrona naszej wschodniej granicy, granicy Unii Europejskiej i NATO, to dziś kluczowy element polskiej racji stanu - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Jak ostrzegł, "jesteśmy i będziemy poddawani różnym prowokacjom". - Taki jest czas, musimy być w nieustannej gotowości. Jesteśmy i będziemy odpowiedzialni, nie damy się sprowokować - zapowiedział.
REKLAMA
- Ostatnie osiem lat to czas odbudowy Wojska Polskiego, wzmacniania polskiego bezpieczeństwo. Wcześniej sytuacja była odwrotna. Nie może być powrotu do tamtej błędnej polityki, która prowadziła do katastrofy. Odwróciliśmy bieguny - podkreślił prezydent.
Rozwój polskiej armii
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska kupuje nowoczesny sprzęt dla naszych żołnierzy. Dodał, że w tym roku na obronność przeznaczymy ponad 4 proc. PKB, 137 mld zł. - To procentowo najwyższy poziom finansowania w NATO. Modernizacja obejmuje sprzęt każdej kategorii - powiedział.
Posłuchaj
- Celem modernizacji jest takie uzbrojenie polskiej armii, żeby nikt i nigdy nie odważył się nas zaatakować, żeby polski żołnierz nie musiał walczyć, a nasz potencjał stanowił wystarczająco zniechęcający element do agresji na Polskę - wskazał, dodając zarazem, że "nie stać nas dziś na bezczynność". - Dlatego wzmacniamy naszą armię tu i teraz. Bezpieczeństwo Polski, Polek i Polaków jest bezcenne - skomentował.
REKLAMA
Prezydent przypomniał też, że w Polsce na stale przebywa kilkanaście tysięcy żołnierzy sojuszniczych NATO, w tym stała obecność armii USA. - Nasza współpraca z USA w zakresie bezpieczeństwa nigdy nie była tak dobra jak obecnie - wskazał. - W zapewnieniu bezpieczeństwa dla Europy od ponad 100 lat kluczową rolę odgrywają USA. Dlatego zaproponowałem, by jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w 2025 roku było zacieśnienie współpracy UE-USA - poinformował.
Prezydent Andrzej Duda odniósł się także do historycznego wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Przypomniał, że ówczesny prezydent RP apelował o przeciwstawienie się imperialnym zakusom Rosji. - Nie posłuchano go, ale to on miał rację, przyznała mu to historia - zaznaczył.
Bezpieczeństwo priorytetem
- Wielokrotnie apelowałem, żeby bezpieczeństwo Polski było wyłączone z politycznego sporu. Ponownie apeluję do wszystkich polityków o odpowiedzialność. Nie dajmy się rozgrywać i manipulować, nie ulegajmy prowokacjom - powiedział.
REKLAMA
- Dziś najważniejszą naszą sprawą jest bezpieczeństwo. Niech żyje Wojsko Polskie, niech żyje wolna Rzeczpospolita, Boże błogosław naszą ojczyznę i wszystkim Polakom - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
- Polska przeznaczy na zbrojenia 3,90 proc. swojego PKB. To najwięcej spośród krajów NATO
- Elektroniczne oczy na niebie i morzu. Polskie wojsko zyskuje narzędzia do dalekiego rozpoznania
Święto Wojska Polskiego
Dzień 15 sierpnia został ustanowiony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku, na mocy decyzji ówczesnego ministra spraw wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego, dla uczczenia zwycięstwa polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej.
REKLAMA
Święto obchodzono uroczyście do 1947 roku. Później zmieniono datę na 12 października - aby upamiętnić udział 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943r. Ponownie 15 sierpnia stał się świętem WP w roku 1992.
[Zobacz także] "Silna Biało-Czerwona". Defilada w Święto Wojska Polskiego:
ng/PR24/IAR/PAP
REKLAMA