Liga Konferencji: Lech przegrywa w Trnavie. Katastrofa "Kolejorza", koniec marzeń o pucharach

Lech Poznań przegrał ze Spartakiem Trnava 1:3 w meczu o awans do 4. rundy el. Ligi Konferencji. W pierwszym spotkaniu obu drużyn górą był "Kolejorz" (2:1), ale to Słowacy cieszą się z promocji do decydującej fazy kwalifikacji.

2023-08-17, 21:40

Mecz Lech Poznań - Spartak Trnava. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Lechici, podobnie jak w pierwszym meczu, zdominowali rywali od pierwszych minut. W otwierającym mecz kwadransie zdecydowanie najlepszą okazję miał Ishak, który jednak nie wykorzystał świetnego dośrodkowania Velde i z bliska chybił przy próbie strzału głową.

W kolejnych minutach tempo gry „siadło”. Było sporo przerw w grze, spowodowanych kontuzjami, a także… zachowaniem kibiców Spartaka, którzy rzucali rozmaite przedmioty na murawę.

Choć nic tego nie zapowiadało, gospodarze objęli prowadzenie. W 37. minucie długie podanie otrzymał Ofori, przyjął piłkę na szesnastym metrze, niepilnowany poprawił sobie pozycję i uderzył niezwykle precyzyjnie przy słupku.

Druga połowa rozpoczęła się fatalnie dla poznaniaków – już w 50. minucie po błędzie Murawskiego piłka trafiła do dobrze znanego kibicom Ekstraklasy Daniela, który z bliska wpakował ją do bramki Bednarka.

„Kolejorz” odpowiedział w 64. minucie spektakularnym trafieniem Velde – Szwed w swoim stylu przymierzył z linii pola karnego i nie dał szans Takacowi.

Poznaniacy zamiast dążyć do drugiego gola… stracili trzecią bramkę. Po centrze z prawego skrzydła do przewrotki kapitalnie złożył się Stetina i zdobył gola na 3:1.

Polacy nie odpuszczali i w 80. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego wypracowali sobie dobrą okazję – wysoko wybił się Marchwiński, ale spudłował z 6. metra. Kilka minut później groźnie z dystansu uderzył Szymczak – również niecelnie. To jednak wszystko, na co było stać „Kolejorza”, który po fatalnym meczu pożegnał się z Ligą Konferencji.

Spartak Trnawa - Lech Poznań 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Kelvin Ofori (37), 2:0 Erik Daniel (50), 2:1 Kristoffer Velde (63), 3:1 Lukas Stetina (74).

Żółte kartki – Spartak Trnawa: Marko Djuricin, Roman Prochazka, Erik Daniel, Lukas Stetina, Martin Sulek, Martin Mikovic, Nicolas Gorosito, Kristian Kostrna. Lech Poznań: Radosław Murawski, Mikael Ishak, Afonso Sousa.

Sędziował: Cesar Soto Grado (Hiszpania). Widzów: ok. 17,5 tys.

Pierwszy mecz: 2:1 dla Lecha; awans Spartaka.

Słowacy w czwartej rundzie eliminacji LK zmierzą się z ukraińskim Dnipro-1.