Rostowski i Tusk niezgodni ws. deficytu

Polska zlikwiduje nadmierny deficyt publiczny do 2012 roku - powiedział w poniedziałek minister finansów Jacek Rostowski, podając inne dane niż premier.

2011-03-07, 09:45

Rostowski i Tusk niezgodni ws. deficytu
Jacek Rostowski. Foto: W. Kusiński/PR

 - Podtrzymujemy zlikwidowanie nadmiernego deficytu do roku 2012 - powiedział w poniedziałek Rostowski w radiu RMF FM.

 

Na pytanie dziennikarza, dlaczego premier Donald Tusk podał inne cyfry, odpowiedział: "To jakieś nieporozumienie, bo premier jasno zaznaczał, jakie jest stanowisko rządu" - powiedział.

 

REKLAMA

Wcześniej Rostowski w liście do unijnego komisarza do spraw budżetu Olli Rehna zapowiedział, że deficyt sektora finansów publicznych w 2012 roku wyniesie poniżej 3 proc. PKB. W piątek premier Tusk stwierdził, że deficyt raczej tyle wyniesie, ale dopiero, w 2013 r.

 

Minister odniósł się tez do zmianw OFE. Według pierwotnych założeń, składka do OFE miała spaść z 7,3 proc. naszej pensji do 2,3 proc. Autor projektu Michał Boni złożył jednak autopoprawkę i zgodził się, by od 2018 roku wróciła ona do poziomu 5 proc. Taką autopoprawkę Boni zgłosił na piątkowym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów.

 

REKLAMA

 - Złożyliśmy kontrpropozycje. Nasza poprawka osiąga ten sam cel (m.in. bezpieczeństwo funduszy emerytalnych), niższym kosztem dla budżetu, bez zwiększenia kosztu dla budżetu i ze zmniejszeniem długu publicznego. Wobec tego uważam, że jest ona lepsza - przekonywał minister Rostowski.

 

Pytany czy to oznacza, że jutro na rządzie dojdzie do starcia między nim a Michałem Bonim, odpowiedział: "jest to kwestia pojedynku na argumenty, a nie emocje". Podkreślił, że "wszyscy chcemy, aby reforma była jak najlepsza dla emerytów i przyszłych dla budżetów. I to mnie niepokoi w propozycji ministra Boniego". Ona będzie droższa znacząco dla budżetu.

 

REKLAMA

Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. składki emerytalnej. Rząd proponuje, by od 2011 r. do 2012 r. część przekazywana do OFE w gotówce stanowiła 2,3 proc., a na subkonto w ZUS 5 proc. W 2013 r. do OFE miałoby być przekazywane 2,8 proc., a do ZUS 4,5 proc., w 2014 r. 3,1 proc. - do ZUS 2,8 proc. W 2015 i 2016 r. byłoby to 3,3 proc. do OFE i 4 proc. do ZUS. Od 2017 ten poziom miał wynosić 3,5 proc. OFE i 3,8 proc. ZUS.

tk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej